Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak uspat miminko přes den?

denní spánek miminka

Spaní miminek i větších dětí přes den může být zdrojem mnoha otázek a obav pro rodiče. Především pro ty novopečené. Zatímco někteří rodiče si užívají denních, později odpoledních šlofíčků svých dětí, jiní se obávají, že to může narušit spánkový režim děťátka. V tomto článku se podíváme na některé faktory, které mohou ovlivnit spánek vašeho děťátka přes den, a jaký má tento spánek vliv na celkový režim miminka.

Spánek přes den a spánkové potřeby miminka

První věcí, kterou je důležité si uvědomit, je fakt, že každé miminko má odlišné spánkové potřeby, které jsou navíc úplně jiné než ty naše, dospělé. Proto opravdu zachovejte klid, pokud zrovna vaše děťátko neodpovídá tabulkám, a berte je spíše jako orientační vodítko.

Děti potřebují více spánku a častěji se budí během noci. Četnost buzení se mění s věkem, stejně jako potřeba denního spánku. Proto jsou pro děti přirozené i krátké šlofíčky nebo jeden delší spánek přes den.

Odpolední spánek

Obzvlášť u malých miminek je běžné, že spí několikrát během dne, a to většinou až do 1 roku. Po prvním roce života batolata často přecházejí už jen na jeden denní spánek, nejčastěji po obědě. Jeden odpolední spánek u dětí může být pro někoho pomyslná vysněná meta. 😊

Když miminko nespí přes den, je to problém

Vzhledem k tomu, jak rychlým vývojem dítě prochází, je pro něj moc důležité, aby si dobře odpočinulo. Vezměte si, co vše se za poměrně krátkou dobu naučí. Každý den objevuje, jak se hýbat, přetáčet, zvedat nožičky, chytat věci, vidět a slyšet maminku a spousty dalších nových věcí a lidí. 

Pokud novorozenec nebo kojenec nespí přes den, je velmi snadné, aby se tzv. přetáhl. V takovém případě je uspávání velmi náročné. Pamatujte, že dobře vyspinkané děťátko se bude lépe učit a bude mít více energie pro své hry a aktivity.

Jak na usínání během dne?

Ze začátku je dobrým pomocníkem sledování bdělých oken. Pokud tedy víte, že se blíží čas, kdy už by děťátko mohlo být unavené, sledujte hlavní známky únavy. Které to jsou?

Děťátko si začne mnout očíčka, je více mrzuté a může mít například červené obočí. Menší miminka mohou nekoordinovaně mávat ručičkama, naopak starší kojenec nebo batole bude najednou více padat.

Zkuste ho uložit obvyklým způsobem. Na druhou stranu, pokud se zdá, že děťátko je plné energie a není připravené spát, může být lepší mu ještě pár minut nechat. I 15 minut může znamenat obrovský rozdíl. Platí to především u starších batolat, u kterých nemá cenu trápit se s uspáváním déle než 30 minut

Ještě se trápíte s nalezením vhodného způsobu, jak děťátko uložit? Pročtěte si článek Jak uspat miminko bez slz. Pokud jde o uspávání kojence, mezi večerním a denním uspáváním nemusíte hledat velký rozdíl.

Ze zkušenosti víme, že velkým pomocníkem na denní spánek může být šátek či nosítko nebo tolik dětmi milovaný kočárek. Pobyt na čerstvém vzduchu prospěje jak miminku, tak mamince. Pro děťátko je navíc jízda v kočárku a s ní spojené příjemné houpání snadnou cestou ke spánku.

Pokud vaše děťátko patří k těm, které pobyt v kočárku rádo nemá, nemějte strach, i to je normální. Navíc za měsíc nebo i týden to může být úplně jinak. Co na vaše děťátko neplatilo dnes, může být klíčem k uspávání za týden.

Jak naučit dítě spát přes den? Sledujte spánkové potřeby

Důležité je sledovat celkovou spánkovou potřebu miminka nejen přes den, ale za celých 24h. Proč je to tak důležité? Protože když bude vaše děťátko spát přes den příliš dlouho, jeho potřeba spánku bude v noci menší. 

Může tak docházet k tomu, že se večerka posune na pozdější hodinu, ráno bude děťátko vzhůru velmi brzy nebo si užijete tzv. noční párty, která může trvat jednu až dvě hodiny. Miminko v noci není unavené a chce si třeba hrát, na což každá maminka mít zrovna nemusí.

Shrnutí

Na závěr si ještě jednou shrneme, na co byste měli pamatovat v souvislosti s denním spánkem miminek. Nezapomínejte, že je hodně důležité zachovat klid, pokud vše zrovna nejde podle vašeho plánu. Malé děti mají své vlastní spánkové potřeby a s tím je nutné vždy počítat. Pro denní spánek miminek je dobré si zapamatovat následující:

  • rozhoduje celková délka spánku za 24h,
  • rutina může byt stejná jako při večerním uspáváni
  • užiteční mohou být pomocníci, jako šátek či nosítko, procházka s kočárkem, hojdavak nebo fitbalon,
  • dbejte na pravidelnost,
  • sledujte známky únavy,
  • sledujte bdělá okna.

Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross