Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Spánek pro celou rodinu: jak uspat miminko bez slz

Pokud patříte mezi novopečené rodiče, kteří dospěli k závěru, že výraz „spát jako miminko“ zdaleka neznamená to, co jste si vždy mysleli, nevěšte hlavu. Ve skutečnosti je zcela běžné, že kojenci protestují, když je chcete uspat, nebo se s pláčem probouzejí i několik minut po usnutí.

Existují však způsoby, jak miminku pomoci klidněji spát. V tomto článku vás s nimi seznámíme.

Uspávání miminek a spánkové návyky

Novorozenec nedokáže vnímat, zda je den nebo noc, takže spí a probouzí se podle svého vlastního cirkadiánního rytmu.

Pro začátek je tedy dobré si říci, že neexistuje nic jako špatný spánek, ale můžeme ho pomoci regulovat. Z tohoto důvodu je důležité pomoci vašemu miminku vytvořit si dobré spánkové návyky pro klidnější odpočinek vás obou.

Některé dětí usínají rychleji a spí déle než jiné. Takže zatímco miminko vaší kamarádky může prospat celou noc, to vaše se může probudit i několikrát po sobě, proplakat několik hodin, přes den nespat déle než 30 minut a tak dále. Spánkový vzorec každého dítěte je zcela jiný, tudíž je naprosto normální, když vaše děťátko spí jinak než ostatní miminka, která znáte.

Jak dlouho spí miminka?

  • Novorozené miminko prospí většinu času, tzv. bdělá okna jsou zpočátku velmi krátká. Jak ale vaše děťátko poroste, bude potřebovat méně spánku i nočního krmení. To ale neznamená, že nebude vyžadovat kojení. Proč? Protože v následujícím období přijde tzv. růstový spurt, a to klidně hned dvakrát.
  • Spánek miminek mezi 3. – 5. měsícem může dát za celý den dohromady přibližně 14 až 15 hodin. Jak jste se dočetli výše, miminko může vyžadovat kojení hlavně v noci, kdy je klid, nepůsobí na něj tolik nových vjemů, které začíná více vnímat, ale také kvůli růstovému spurtu, který může způsobit, že miminko přes noc vyroste klidně o pár centimetrů. Je tedy důležité stále nabízet jídlo hlavně přes den, kdy se papá. V noci chceme spinkat.
  • Děti po dosažení věku 6 měsíců mohou spát kolem 13 hodin a vydržet už bez nočního krmení. Mezi malými dětmi jsou ale i větší či menší spáči, je to opravdu hodně individuální.
  • Spánek dětí od 6 měsíců do 4 let se zpravidla jen mírně zkracuje, nicméně každé miminko má jiné spánkové potřeby. Jsou miminka, která si dopřávají krátké spánky, jiná si pospí 2–3 hodiny v kuse. Vždy je důležité sledovat rozložení spánku, se kterým se naučíte pracovat a můžete tak ovlivnit večerku nebo brzké ranní vstávání.

Jak správně uspat miminko: vytvořte spánkovou rutinu

Vytvoření spánkové rutiny je prvním krokem k tomu, aby vaše miminko mohlo klidně spát. Jedním ze způsobů, jak se děti učí, že je čas usnout, jsou podněty z prostředí. Pamatujte však, že násilné nastavování režimu spánku zpravidla nefunguje, protože děti si ho vytvářejí samy. Na vás tedy je, abyste rozpoznali signály, které miminko vydává a podle nich snadno určíte, kdy je unavené.

Velkým pomocníkem mohou být tzv. bdělá okna, která se liší podle věku miminek a mohou vám napovědět, po jaké době by asi mohlo být miminko unavené. Díky tomu se pak vyhnete nežádoucímu přetažení.

Jednou z nejčastějších rutin, které využívá každá maminka nebo tatínek, je koupel. Společně strávený čas v příjemném prostředí teplé vody miminko hezky naladí. Volně se pak navazuje například masáží bříška, která uleví při kolikách, masáží obličeje nebo celého těla. Miminko bude dvojnásob spokojené, protože mu věnujete svou veškerou pozornost a dotek.

Dále můžete pomoci zatažením závěsů. Zatemnění je důležité především večer. V případě denního spánku a u velmi malých miminek, která ještě nemají svůj rytmus a nevnímají den a noc, to může být kontraproduktivní. Jako další součást rutiny můžete využít pouštění bílého šumu, večerní mlíčko a cokoli, co vám a miminku vyhovuje.

Večerní rituály byste měli zavést co nejdříve, ideálně do šesti až osmi týdnů.

Dopřejte miminku blízký kontakt

Stejně jako mateřské mléko potřebují miminka i neustálý blízký kontakt se svou matkou, aby se mohla psychicky správně vyvíjet. Teplo vašeho těla spolu s houpavými pohyby dopřeje vašemu děťátku pocit lásky a bezpečí, což mu pomůže klidněji usnout. Jedním z nejúčinnějších nástrojů proti nespavosti je tak vaše náruč.

Dostatek pozornosti je ovšem pro miminka důležitý během celého dne, nikoli pouze před spaním. Odborníci uvádějí, že děti se cítí klidnější a lépe připravené na spánek, když se jim dostatečně věnujete během dne. Nebojte se, vaše miminko nerozmazlíte přílišným chováním a mazlením. Právě naopak.

Jak uspat miminko? Uspávejte v náručí a v postýlce dítě hlaďte

Zejména v prvních šesti měsících bude vaše miminko pravděpodobně vyžadovat držet v náručí, dokud neusne. Než ho uložíte do postýlky ke spánku, zkuste jemné rytmické poplácání, houpání, hlazení, mluvení nebo tiché zpívání. Tato opakování signalizují relaxaci a spánek.

Postupně pak můžete zkusit umístit miminko do postýlky probuzené, ale klidné a ospalé. Dál ho jemně hlaďte nebo klepejte po zadečku, dokud neusne, a uklidňujte ho přitom jemnými zvuky „ššššš“. Pokud vaše děťátko neusne nebo začne plakat, znovu ho chovejte. Teprve až se uklidní, uložíte jej zpět do postýlky. Hlavně žádnou paniku, pokud se to ze začátku nebude dařit. Chce to čas. Také si s ním můžete lehnout do postele a přitisknout ho k sobě. Z vlastní zkušenosti víme, že často usnete spolu s miminkem. Společný spánek je skvělý způsob, ale vyžaduje své zásady, aby byl bezpečný!

U novorozenců může pomoci zavinování

Jedním z efektivních způsobů, jak uspat novorozence a malého kojence, je metoda zavinování. Při zavinutí miminka zpravidla usínají rychleji a také vydrží spát déle, protože jejich malá tělíčka nemají ještě vyvinutou motorickou kontrolu a to způsobuje, že sebou ve spánku nedobrovolně cukají a nekontrolovaně kolem sebe máchají ručičkama i nožičkama. Tento nechtěný pohyb, tzv. Moroův reflex, je dokáže snadno probudit.

Proto může být zavinutí vašeho miminka vhodným řešením, jak mu zajistit pohodlí, které potřebuje pro klidný spánek. Pokud nevíte, jak na zavinování kojence, zde je několik užitečných tipů:

  • Použijte lehkou bavlněnou zavinovačku nebo spací pytel, abyste předešli přehřátí miminka.
  • Ponechte vašemu miminku místo pro pohyb boků a nohou, abyste předešli možným problémům s kyčlemi.
  • Miminko přestaňte zavinovat ve chvíli, kdy se začne samo přetáčet, což bývá kolem 4 měsíců věku, ale opět je to individuální.

Jak uspat miminko v noci

Pokuste se neběžet k miminku při každém jeho pohybu nebo zamumlání, ne vždy se musí probudit a také je dobré mu dát šanci samo znovu usnout, pokud samozřejmě nepláče. Toto se týká spíše kojenců.

Pokud se miminko vzbudí a ať už potřebuje vyměnit plenku, nakrmit nebo jen pohoupat, měli byste to dělat v klidu, při tlumeném světle (nebo zcela bez rozsvícení) a potichu, případně jemně konejšit. Jakmile se uklidní, položte jej zpět do postýlky, a jemně ho hlaďte, dokud opět neusne.

V případě, že vaše děťátko má problémy se spánkem, hodně pláče a patrně se trápí navzdory veškeré vaší péči, je dobré se poradit s vaším dětským lékařem. Na vině mohou být některé zdravotní stavy, jako jsou například koliky, které mohou narušovat spánek miminka a způsobovat mu úzkost, reflux nebo další obtíže. Kdykoliv si nejste jistí, raději kontaktujte pediatra.

Věřte vašim instinktům a nezahlcujte se informacemi

Je naprosto pochopitelné, že pokud sami nemáte dostatek odpočinku, je spánek tím jediným, na co se v tuto chvíli soustředíte. Snažte se však odolat nutkání každý den pátrat po nových způsobech, jak uspat miminko. Zahlcení informacemi z internetu nebo knih vede zpravidla k tomu, že rodiče zkoušejí neustále něco nového, což narušuje konzistentnost a pravidelnou rutinu, které děti ke spánku nezbytně potřebují. Každou změnu, kterou uděláte, ať už v rutině nebo počtu spánků či bdělých oknech, nechte ,,pracovat“ alespoň týden.

Dejte nejprve šanci technikám, které jsme si zde uvedli, aby zafungovaly, a vaše miminko si osvojilo dobré spánkové návyky. Pamatujte, že pospíchat a tlačit na věci zpravidla nikam nevede, zejména když jde o uspávání miminek. Nestresujte se tedy, jakmile vaše miminko nespí tak, jak byste si přáli, a raději se pokuste více relaxovat.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross