Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Bdělá okna

Každý rodič určitě zažil, že někdy děťátko usnulo do pár minut a někdy ne a ne usnout.

Říkali jste si někdy čím to je? Proč někdy je večerka snadná a někdy je to boj? V tomto článku se Vám zkusíme vysvětlit tzv. bdělá okna, která jsou velmi důležitá pro rozvoj dětí. 

Všichni, ať už dospělí nebo děti máme v sobě vnitřní hodiny, které můžete znát také pod pojmem cirkadiánní rytmus. V průběhu dne je doba, kdy jsme plní energie a doba, kdy se cítíme unaveně. U malých dětí je to samé, proto potřebují v určitých měsících 1-3 denní spánky a plnohodnotný spánek v noci. V novorozeneckém postu jsme se věnovaly novorozeneckému spánku ( viz 7.tipů na spánek novorozence ), nyní se rozepíšeme k bdělému času u miminek starších 3 měsíců. 

Dodržovat bdělá okna znamená najít balanc!

Vy jste maminka nebo tatínek a nejlépe znáte své děťátko. Vždy si všímejte toho, jestli není Vaše ratolest ospalá. A proč vůbec bdělý čas zmiňujeme? Mnohdy, když miminko neusne a vynechá jeden denní spánek, tak můžete pozorovat, že je unavené, přetažené, plačtivé.Jestliže toto u svého děťátka pozorujete, tak se u něj vyplavil hormon kortizol, který znesnadňuje usínání a je mnohem těžší děti uspat hlavně večer, neboť jsou přetažené. Proto čas od času koukněte na hodinky a i když se Vám děťátko neukáže, že je ospalé, ale je doba, kdy by mělo odpočívat, uložte jej, aby nebylo zbytečně přetažené. U dětí je to chvilička a vše se zlomí – jde o to vychytat tzv. sweet spot aneb „sladký bod“,kdy nejsou ani přetažení, ani nedotažení.

Bdělé časy mezi jednotlivými odpočinky a před večerkou doporučujeme hlídat. Můžete tak nastavit rutinu a předvídat den, tudíž můžete i plánovat rozvržení dne. Pokud se Vám bdělá okna nedaří dodržovat, snažte se adekvátně věku dodržet celkové množství spánku přes den. Pokud miminko přes den spí málo a nebo naopak moc, pak může docházet k tomu, že jednak hůře večer usíná, ale co víc, v noci se častěji budí, nebo naopak můžete bojovat s brzkými rány. 

3.-4. měsíc doporučujeme max. denní odpočinek 4-5 hodin

4.-5.měsíc max denní odpočinek 3,5-4,5 hodin

6.-12. měsíc max denní odpočinek 3-3,5 hodin

12.-15. měsíc max denní odpočinek 3 hodiny

15.-24. měsíc max. denní odpočinek 1,5-2 hodiny

Jestliže máte problém se spánkem Vašeho miminka, tak se můžete podívat na naše e-booky a posléze, když Vám něco nebude jasné, rády Vám poradíme nebo Vás ujistíme skrz telefonické/ zoom konzultace.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross