Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Nejčastější téma po narození miminka: noční buzení

noční buzení

Noční buzení u miminek a batolat je běžnou součástí jejich vývoje, ale většinou i velkou výzvou pro rodiče, především maminky. Projděme se si několik faktů a drobných rad, jak se s tak náročnou disciplínou vypořádat.

Proč se miminko v noci často budí s pláčem?

Hlavními důvody častého buzení v noci jsou hlad, nezralý cirkadiánní rytmus a potřeba kontaktu. Miminka se rodí s žaludkem o velikosti lískového oříšku.

Je tedy přirozené, že se nejen rychle plní, ale také rychle vyprazdňuje. Proto mají miminka zvýšenou potřebu krmení. Budí se zkrátka hladem a s velkým pláčem. Úplně normální je frekvence 2-3h, ale jsou i období, kdy může být hlad častější. Především v době růstového spurtu.

Noční buzení: budit či nebudit na krmení?

Rozhodně není potřeba miminko na krmení budit, pokud máte štěstí a máte spáče už od začátku. 😊

To ovšem neplatí u předčasně narozených miminek, novorozenců, kteří mají problémy s prospíváním a se silnou novorozeneckou žloutenkou. V těchto případech vždy dbejte pokynů pediatra.

Další důvod, proč se dítě v noci budí s pláčem

Zjednodušeně řečeno, miminka se rodí bez schopnosti rozlišovat den a noc.

Jak jim pomoci? Postupným nastavením rutiny, zatemňováním na spánek, což ovšem neplatí na denní spánek. Alespoň v prvních měsících, aby děťátko vědělo, že se spinká v noci.

Některá miminka postupně preferují jemné šero pro denní spánek, jiné rozdíl nevnímají. Děti mají přirozenou potřebu kontaktu s rodiči, především s maminkou. Mohou se tedy budit i kvůli tomu, že chtějí maminku cítit, neboť potřebují kontakt.

Jednoduchým řešením je společný spánek, o kterém jsme více psali v článku o spánku miminek od narození do 3 měsíců.

Časté buzení v noci a prostředí ke spánku

Dalším faktorem, proč se miminko často budí v noci pláčem je prostředí ke spánku.

Vysoká nebo naopak nízká teplota v místnosti, přílišný hluk, světlo a další faktory mohou být narušitelem spánku vašeho děťátka .

Příjemné prostředí, kvalitní matrace, vhodné oblečení na spánek: to vše může ovlivnit spánek miminka. Pyžamko by mělo být volné, z kvalitního materiálu. Výborným pomocníkem je také zavinovačka nebo spací pytel.

Postupně můžete přidat k rutině a jako spánkovou asociaci usínáčka, kterého si miminka velmi oblibují, neboť je pro ně jasným signálem ke spánku.

Závěrem

Jak už to u miminek bývá, prochází různými fázemi a obdobími, která se mění. Nic netrvá věčně, zkoušejte, vytrvejte. Neváhejte se inspirovat i našimi dalšími články o spánku miminka, která vám mohou pomoci lépe zvládat každé vývojové období.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross