Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Jak přestat s kojením

Rozhodnutí, kdy je správný čas přestat kojit, je na každé mamince, jejím pocitu a uvážení. Může být ovlivněno různými faktory, jako jsou zdravotní problémy maminky nebo děťátka, případně osobní preference. V tomto článku vám poradíme osvědčené metody a tipy, jak ukončit kojení postupně a bez stresu.

Kdy přestat kojit

Kojení má bezesporu mnoho výhod, ale mohou nastat situace, kdy je vhodné kojení ukončit. Mezi nejčastější důvody patří následující:

 • Zdravotní důvody: Některé zdravotní problémy mohou vyžadovat ukončení kojení. Může se jednat o infekční onemocnění jako například herpes na prsu, což je pro dítě nebezpečné. Dále nutnost užívání léků, deprese nebo psychóza, zánět prsu a další.
 • Návrat do práce: Ženy se často rozhodnou ukončit kojení, aby se mohly vrátit do pracovního procesu.
 • Osobní důvody: Některé maminky se tak zkrátka rozhodnou z jakéhokoli důvodu, který považují za důležitý a cítí, že je to tak správně pro ně i miminko.

Jak miminko zvolna odnaučit kojení

Návod na to, jak přestat kojit ze dne na den, vám bohužel nenabídneme. Postupné ukončování kojení je důležité z toho důvodu, abyste se vy i děťátko vyhnuly stresu a nepohodlí. Každé miminko je jiné, ale všechna zpravidla potřebují čas na to, aby zpracovala větší změny. A tou konec kojení určitě je. Jak tedy na to?

 1. Nahrazení jednoho kojení denně: Začněte nahrazením jednoho denního kojení lahvičkou s mlékem nebo jinou stravou. Závisí na věku miminka. Zavádění příkrmů může být vhodným způsobem, jak kojení postupně omezit. Nemějte obavy, když bude miminko láhev zpočátku odmítat. Řešením může být například vyzkoušení jiné savičky.
 2. Postupné zvyšování náhrad: Každý týden nahraďte další kojení, aby si miminko zvyklo na nový režim.
 3. Poslední kojení před spaním: Kojení před spaním začněte odbourávat až jako poslední, obzvlášť pokud je miminko zvyklé usínat výhradně u kojení. Může být tedy obtížnější toto kojení nahradit.

Jak odstavit batole

„Chci přestat kojit batole, ale jak na to?“, „Jak mám přestat kojit toho mého závisláka?“. Poznáváte se v těchto otázkách? Nebojte, rozhodně nejste jedinou maminkou, která se rozhodla přestat kojit až v pozdějším věku. Někdy může být výhodou, že čím je dítě starší, tím lepší domluva s ním bývá. Některé starší děti však mohou být silně emocionálně navázané.

Způsob, jak přestat kojit například dvouleté dítě, se tedy bude lišit od miminka, které zrovna přechází na jinou než mléčnou stravu. Zde je několik tipů, jak odstavit kojení u batolat:

 • Zapojte partnera nebo jinou dítěti blízkou osobu: Tatínek nebo jiný člen rodiny může pomoci při večerním krmení a uspávání, a postupně tak zastoupit maminku a kojení.
 • Úprava rutiny: Nabídněte svému batoleti novou aktivitu nebo hru, která odvede pozornost od kojení. S touto novou částí předspánkové rutiny může přijít právě tatínek nebo jiný člen rodiny. Pro dítě to bude něco nového a může lépe zapomenout na svou potřebu kojení.
 • Trpělivost: Odstavení batolete může trvat déle a vyžaduje velkou dávku trpělivosti a hlavně důslednosti. Když už se jednou rozhodnete s kojením přestat, vytrvejte.

Někdy se může stát, že bude potřeba s kojením přestat rychle, například kvůli zdravotním důvodům, které jsme již zmiňovali. V takovém případě uvádíme 3 body, které jsou velmi důležité:

 1. Konzultace s lékařem: Poraďte se se svým lékařem o nejlepším postupu a případné léčbě pro zmírnění bolesti, a především prevenci vzniku mastitidy či dalších problémů, které mohou nastat při kojení.
 2. Péče o prsa: Používejte podprsenky s dobrou podporou a chladící obklady ke zmírnění nepohodlí. Nezapomínejte na důkladnou hygienu.
 3. Hydratace a strava: Stále udržujte dostatečný pitný režim a vyváženou stravu, která podpoří vaše tělo během této velké změny.

Tipy, jak přestat s kojením bez stresu

 • Komunikace s děťátkem: Nejen starší, často již mluvící batolata, mohou rozumět tónu vašeho hlasu, a z toho vyčíst vaše rozpoložení. Ujišťujte ho tedy a vysvětlujte, že je vše v pořádku.
 • Trpělivost a konzistence: Každé dítě je jiné a může reagovat odlišně, proto buďte trpělivé. Dodržujte postup, který jste si zvolily a vytrvejte. Není nic horšího pro vás, ale hlavně pro děťátko, když své rozhodnutí měníte. Jednou ho nakojíte, podruhé ne a tak dokola. Dítě se v tom nedokáže zorientovat a celý proces trvá mnohem déle.
 • Podpora okolí: Nebojte se požádat o podporu a pomoc partnera nebo jinou blízkou osobu.

Závěrem

Přestat kojit může být pro maminku i děťátko, ať je jakkoli staré, emocionálně náročné. S notnou dávkou trpělivosti a správným přístupem je však možné tento přechod zvládnout celkem hladce.

Ať jste se rozhodly pro postupné ukončení kojení nebo musíte přestat náhle, je důležité dbát na potřeby a pohodlí vás obou. Pokud máte jakékoli pochybnosti nebo potřebujete radu, obraťte se na svého lékaře nebo laktační poradkyni, kteří vám jistě pomohou.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross