Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Brzké vstávání

Brzké vstávání, brzká rána, postrach všech rodičů.

Ráno uslyšíte Vaše děťátko, jež se právě probudilo rozhodnuto začít den. Podíváte se na hodiny a zjistíte, že je 5:00. Co s tím?

Všichni víme, že je to brzy, pro miminka je fyziologické, aby se budily mezi 6:00-7:00 ranní. Přesto mnoho maminek s brzkými rány bojuje.

Když už jste si myslely, že víte jak na to, něco se změnilo. Tak bychom mohly obecně popsat rodičovství dětí věku 0 měsíců – 18 let a více.

A teď proč tomu tedy tak je?

Jak nad ránem začíná svítat, po 4:00 ranní začíná klesat hladina melatoninu a děti a nejen ony jsou náchylnější k veškerým zvukům a ostatním vjemům z okolí, které je pak tahají z postele ven.

Nejčastější příčiny brzkého vstávání

Pozdní večerka

Snad už všichni víme, a pokud ne, tak nyní se dozvíte, že čím později jde dítě spát, tím dříve vstává. To znamená, pokud se chcete vyvarovat brzkým ránům a uvědomujete si, že Vaše miminko je v čase večerky plačtivé, ukňourané, nebojte se uložit dříve do postele klidně i o 30 – 60 minut, a uvidíte, že nejen, že nevstane dříve, možná bude spát ještě déle, než jste byli zvyklí. (Výjimka jsou novorozenci – pokud u dětí do 3. měsíce bojujete s brzkými rány, spíše než jej dávat spát dřív – přidejte denní odpočinek a večerku klidně až okolo 21:00).

Sluníčko je tahá z postýlky 

I když mnoho rodičů nepřikládá velkou váhu zatemnění pokoje, my doporučujeme, obzvlášť při boji s brzkými rány, nebo krátkými denními odpočinky, abyste si zkontrolovali pokoj jak moc je v něm světlo. Pokud jste schopni rozeznat obrysy věcí, je to nedostatečné. Pokud Vaše miminko není již novorozenec, doporučujeme úplnou tmu. Do 2 let děti nevnímají pocit strachu ze tmy, ba naopak. Užívají si to a krásně se jim spinká.

První spánek dne je moc brzy

Ano, ke konsolidaci nebo-li seskupení či upevnění delších denních odpočinků dochází až okolo 5 měsíce a k ovlivnění nočního spánku denními spánky až okolo 10 či 11 měsíce, nicméně pokud nenecháte miminko po ránu vzhůru doporučenou dobu (viz. bdělá okna) bude si tělo myslet, že tento odpočinek je jen pokračování noci a tak se postupně bude spánkový cyklus otáčet. Pokud máte již starší miminko, které má jen 1 nebo 2 spánky, můžete pozorovat, že bdělé okno mezi vstáváním a prvním odpočinkem je kratší, než odpoledne. To je naprosto normální, ale pořád by mělo spadat do rozmezí doporučených bdělých oken i kdyby na spodní hranici.

Miminko je přetažené při večerce

Viz. bod č. 1. Někdy je težké odhadnout tu správnou dobu, kterou by miminko mělo být vzhůru před večerkou.

Zde uvádíme doporučené přibližné rozmezí dle věku miminka:

  • 0-3 měsíce 75-90 min
  • 3-4 měsíce 1,5-2 hodiny
  • 5-6 měsíců 2-3 hodiny
  • 7-12 měsíců 3-4 hodiny
  • 12-24 měsíců 4-6 hodin

Miminko má přes den moc spánku

Někdy se stane, že se děti brzo ráno budí jen proto, že prostě už jsou opravdu vyspinkané. Pokud jste poslední dobou neměnili nic v denních odpočincích, doporučujeme přehodnotit, jestli není na čase zkrátit denní odpočinek ze 4 na 3, ze 3 na 2 nebo 2 na 1. 

Pokud si nevíte rady s tím kdy a jak zkrátit denní odpočinky, neváhejte a pořiďte si náš e-book Letem světem mimi spánkem.

Hlad

Hlad řadíme až mezi poslední místa, neboť ano, může se stát, že se miminko vzbudí hlady, ale pokud má dostatečný příjem kalorií přes den a je starší 4 měsíců, většinou to není ta pravá příčina.

Zima nebo teplo

Pokud je v místnosti nad ránem přetopeno, nebo naopak chladno, může se stát, že se Vaše děťátko probudí.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross