Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak dlouho a jak často kojit?

jak často a jak dlouho kojit

Kojení je ve světě maminek velkým tématem. Vyskakuje na nás spousta otázek typu ,,Jak často kojit novorozence?“ nebo ,, Jak dlouho kojit z jednoho prsu?“ Ačkoliv se miminko každým měsícem mění, stejně jako jeho preference ohledně doby kojení, nemusí být nutně velký rozdíl mezi režimem kojení novorozence a tím, jak často kojit 4měsíční miminko. Pojďme se společně zaměřit na to, co můžete očekávat v začátcích a dalším průběhu kojení.

Jak často a jak dlouho kojit novorozence

V období šestinedělí je pro nás vše nové, a především kojení nám může způsobit několik vrásek navíc. Není však potřeba se obávat. Jednou z prvních otázek bývá ,,Jak často krmit novorozence?“.

První rady dostanete již v porodnici. Vzhledem k tomu, že se miminko rodí s maličkým žaludkem o velikosti lískového oříšku, dlouhé kojení není potřeba. Zpravidla se doporučuje po 10-15 minutách vystřídat prsy, tedy kojit celkem okolo 20-30 minut. Tímto doporučením se však nestresujte, protože krátké přestávky během sání jsou naprosto běžné.

Sledujte miminko, zda aktivně saje

Kojení tedy může trvat i delší dobu, klidně okolo 45 minut, a od toho se odvíjí jeho četnost. Samy uvidíte, že novorozenec velice často u kojení usne. Sledujte tedy, zda aktivně saje a polyká a zdá se být celkově spokojený, což je znak úspěšného kojení.

Kojit se doporučuje na požádání, není tedy přesně stanoveno rozmezí mezi jednotlivými kojeními. Každé miminko má trochu jinou potřebu. V prvních týdnech se vám kojení může zdát časté, což je zcela normální. Spíše se tedy soustřeďte na to, jak dlouho než jak často kojit.

Kojení po porodu

První společný kontakt s miminkem hned po porodu je velice důležitý, určitě jste slyšely o bondingnu (kontakt tělo na tělo). Neméně důležitý je však také kontakt miminka s vaším prsem, který by měl být ideálně do dvou hodin od porodu.

Nemějte strach, pokud se miminko ihned nepřisaje. Dejte mu čas. První opravdové přisátí může nastat až po několika hodinách. Miminko zpočátku přikládejte nejen na požádání, jak jsme si již řekly, ale hlídejte naopak rozpětí, které by nemělo být delší než 3 hodiny. Časté kojení napomáhá tvorbě mateřského mléka a kromě toho také dostatečná hydratace. Dbejte tedy na zvýšený příjem tekutin.

Věnujte pozornost pláči

Jak poznáte, že je čas na kojení? Miminko si kojení ,,žádá“ pláčem. Pláč tedy signalizuje nejen mokrou plenku, ale především potřebu hladu nebo kontaktu. O tom, s čím vším se můžete potýkat během kojení a jak pomoci správné technice, si můžete přečíst v našich předchozích článcích, které jsou věnovány tématům: co jíst a nejíst během kojení a jaké problémy s kojením mohou nastat.

Kdy koupat miminko, před nebo po kojení?

Odpověď je: rozhodně po kojení. Doporučuje se počkat přibližně 20 minut, aby miminko mělo čas a netlačilo ho bříško. Pokud byste chtěly koupat hladové a ospalé miminko, pravděpodobně by to nebylo příjemné ani pro jednoho z vás. Děťátko samozřejmě můžete kojit i po koupání, nejen jako součást rutiny.

Jak často kojit 1-3 měsíční miminko

Tento věk vyzdvihujeme záměrně. Většinou okolo 3.-4. měsíce čeká miminko další milník, kterým je spánková regrese. Ta může mít na četnost kojení také vliv.

Miminko prochází obdobím změn ve svých spánkových návycích, což může vést k častému buzení. To znamená, že budete pravděpodobně častěji kojit, abyste své miminko lépe uspaly.

Jak často kojit miminko po šestinedělí?

V první řadě vás chceme ubezpečit, že pokud se děťátko v noci nebudí, ale správně přibývá na váze a celkově dobře prosperuje, není potřeba ho na kojení budit. Užijte si klidné noci a nabírejte oba síly. O to příjemnější pro vás bude kojení po probuzení.

Poznámka: Nejste si jisté, zda miminko správně pije a má dostatečný přísun tekutin a kalorií? Se vším vám poradí váš pediatr, který miminko zkontroluje při každé návštěvě. V prvních týdnech a měsících po porodu jsou tyto prohlídky velmi časté. Neváhejte se ptát a vše konzultovat.

Vyskytnou-li se jakékoli pochybnosti, nejspíš vám lékař doporučí miminko pravidelně vážit, a to před a po každém kojení. Díky tomu poznáte, zda miminko přijalo dostatek mléka. Do váhy nemusíte investovat a kupovat vlastní, existují i služby zapůjčení.

Doba kojení se s přibývajícím věkem zpravidla začíná zkracovat, a naopak se prodlužují intervaly mezi jednotlivými kojeními. Miminko postupně začíná sát intenzivněji, takže se rychleji a snadněji nasytí.

Jak často kojit čtyřměsíční miminko

Především v období od čtvrtého měsíce je důležitá pravidelnost. Určitě jste si všimly, že váš režim s miminkem získal určitou pravidelnost a vy dokážete odhadnout, co si můžete s děťátkem dovolit, co se týče výletů, návštěv a celkového rozložení dne.

Co je tedy důležité? Miminko by mělo přijmout co nejvíce kalorií během dne, aby se v noci nebudilo hlady a nedošlo k otočení režimu dne a noci.

Tomuto tématu se věnujeme v našem e-booku, kde se zaměřujeme na spánek v období mezi 3.-5. měsícem. Důležitou otázkou tedy je nejen jak často, ale také kdy kojit. Odpověď je pravidelně. Pravidelný rytmus krmení totiž úzce souvisí s pravidelností spánku.

Jak dlouho kojit po čtvrtém měsíci

Čím déle se s miminkem v kojení zdokonalujete, tím se frekvence i délka kojení zkracuje. Od ukončeného čtvrtého měsíce je již možné začít s příkrmy. Poraďte se však raději s vaším pediatrem. Některé zdroje naopak uvádí, že kojeným dětem se mají příkrmy zavádět až od ukončeného šestého měsíce. Záleží tedy opět zcela na vás, jak se rozhodnete. Doba kojení se tedy v tomto období může v závislosti na příkrmech hodně změnit.

Do kdy kojit?

To je zcela na vás. Jsou ženy, které kojení omezují právě s prvními příkrmy, naproti tomu jiné ženy kojí ještě i ve třech letech. Vše závisí na vás, miminku a vaší pohodě.

WHO (světová zdravotnická organizace) doporučuje plné kojení do šesti měsíců věku dítěte a po zavedení příkrmů do dvou let nebo déle, podle vlastního uvážení. Záleží také na dostatečné tvorbě mléka, protože se může stát, že se postupně bude jeho tvorba snižovat. V tom případě se poraďte s pediatrem o vhodné náhradě v podobě umělého mléka.

Voda nebo čaj, je to potřeba?

Plně kojené děti v prvních šesti měsících života obecně nepotřebují žádný další zdroj tekutin, stačí jim mateřské mléko. Pokud máte pocit, že by miminko například v letních měsících mělo mít zvýšený příjem tekutin, a není ve vašich možnostech kojit ho tak často, poraďte se se svým pediatrem. Na trhu je velké množství čajů určených pro kojence dle věku, případně jsou k dispozici kojenecké vody. Voda z kohoutku se nedoporučuje. Pokud ano, jedině převařená.

Věřte svému instinktu

V mnoha článcích jste si už pravděpodobně přečetly, že kojení je jednou z nejpřirozenějších součástí mateřství. Nebojte se tedy dát na svůj pocit a nechte svůj mateřský instinkt pracovat. Uvidíte, že brzy přijdete na to, co vám i miminku nejlépe vyhovuje. Každé miminko je originál a pomoci vám může třeba změna polohy, ve které kojíte. Nebojte se zkoušet.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross