Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Co jíst a nejíst během kojení

co jíst při kojení

Kojení je velkým tématem a pro někoho může být také strašákem. Často se obáváme, zda se nám kojení bude dařit, abychom vše dělaly správně a byly schopné dát miminku vše potřebné. Když už tedy zvládneme techniku kojení osvojit a z kojení se stává příjemná chvilka strávená s miminkem vytvářející pevné pouto mezi vámi, přichází na řadu další otazník. Co jíst a nejíst během kojení?

Jak se stravovat při kojení?

Jako první bychom chtěly uvést, že snahu o rychlé zhubnutí, byste měly odložit. Rychlé hubnutí a drastické diety rozhodně neprospívají vašemu organismu po porodu a v kojení vám také nepomůže. Hned vám vysvětlíme proč.

Kojící maminka potřebuje mít dostatek stravy, bohaté na všechny potřebné živiny a vitaminy. Všechno jídlo, které při kojení sníte, skrze své tělo předáváte miminku.

Pokud tedy bude vaše tělo dostatečně zásobeno, budete schopny dodat vše potřebné svému miminku. Kojící žena by měla zvýšit svůj obvyklý kalorický příjem o 300-500 kcal za den. Neméně důležitý je také pitný režim.

Co jíst při kojení

Jak jsme již zmínily, jídlo při kojení by mělo být vyvážené a obsahovat všechny potřebné živiny, tedy bílkoviny, sacharidy, vlákninu, zdravé tuky a také vitamíny a minerály. Nyní se pojďme podívat na konkrétní seznam:

 • Mléčné výrobky – nejlépe polotučné, zakysané a neslazené, tvrdé sýry.
 • Maso – dle vašich preferencí, libové, vyhněte se tučným kouskům.
 • Mořské ryby – přirozený zdroj jódu a tolik žádaných omega 3 mastných kyselin. Pozor si však dejte na žraloka, mečouna, tuňáka a makrelu, těm se vyhněte kvůli možnému obsahu rtuti.
 • Zelenina – spíše se vyhněte nadýmavým druhům, jako například hrášek, fazole nebo květák, ideální je špenát díky obsahu železa, cuketa nebo mrkev.
 • Sacharidy – výborným zdrojem je rýže, kuskus, jáhly či třeba brambory
 • Ovoce – spíše se vyhněte známým alergenům, vhodné jsou banány, jablka, citrusy
 • Cereální výrobky – obsahují vlákninu, která podpoří trávení a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Vitaminy při kojení

Pestrou stravu v období kojení je také dobré podpořit potravinovými doplňky. Mezi nejdůležitější vitaminy při kojení patří zejména:

 • Železo
 • Vitamin C, D a E
 • Kyselina listová
 • Jód
 • Omega 3 nenasycené mastné kyseliny
 • Omega 3 nasycené mastné kyseliny (DHA)

Na trhu je spousta vitaminových komplexů, neváhejte se tedy poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Co nejíst při kojení: seznam

Obecně se ženám v období kojení nedoporučují známé potraviny, které nejčastěji vyvolávají alergie. Případně je zavádějte postupně, po malých porcích a pozorujte reakce miminka. Jedná se například o rajčata, jahody, celer, kakao nebo čokoládu a ořechy. Na co si dát ještě pozor?

 • Nadýmavá zelenina – zelí, fazole, kapusta, květák, zažívání miminka může potrápit i obyčejný česnek nebo cibule
 • Příliš kořeněná, slaná a mastná jídla
 • Syrové maso či vejce
 • Nepasterizované mléčné výrobky

Velice častou je také intolerance na laktózu, která se projevuje většinou průjmy, zvracením nebo naopak zácpou a bolením bříška. V tomto případě se poraďte s pediatrem a nasaďte bezlaktózovou dietu.

Na rozdíl od těhotenství, plísňové sýry během kojení jsou z hlediska infekčního onemocnění rizikovější spíše pro zdraví matky (stejně jako pro každého člověka) než pro kojence.

Co pít při kojení?

Kojící maminka by měla denně vypít alespoň 2,5-3 litry tekutin. Není zde však souvislost mezi množstvím tekutin, které přijmete a množstvím vyprodukovaného mateřského mléka. Denní příjem by se měl skládat především z čisté vody, bylinkových (kojících) čajů, případně ovocné šťávy.

Mléko při kojení

Při kojení je také vhodné pít mléko, které vám dodá tolik žádaný vápník. Doplníte tak snadno příjem mléčných výrobků, pokud třeba patříte k těm maminkám, které nemají příliš v lásce jogurty, tvarohy a ostatní potraviny tohoto typu.

Káva a alkohol při kojení

Jak jsme již uvedli, vše, co kojící žena přijme, předává skrze mateřské mléko miminku. Není tomu jinak ani v případě kofeinu a alkoholu. Kofein může mít vliv na spánek a nervozitu miminka, doporučuje se tedy jeho omezení na minimum.

Alkoholu se během kojení doporučuje zcela vyhnout. Při konzumaci jsou důležité různé faktory, síla a množství alkoholu, rychlost metabolismu matky a další. Obecně se nedoporučuje alkohol vůbec, obzvlášť tvrdý alkohol.

Závěrem

Vždy je potřeba ke každé situaci přistupovat se zdravým uvážením, nic není nutné přehánět. Vždy však dbejte rad odborníků a nebojte se obrátit na svého lékaře, který vám poradí nejlépe.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross