Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak správně kojit v různých polohách?

kojení v různých polohách ve velké velikosti

O benefitech kojení pro miminko a jeho vztahu s maminkou, jste četly jistě mockrát i v našich předchozích článcích. Rády bychom však upozornily na to, že je vhodné, abyste se s kojením seznámily již před porodem a získaly tak představu, co vás čeká. Kojení může být náročné, proto je lepší být přepraveny. Pojďme se tedy podívat na vhodné polohy a správné techniky kojení.

Nejčastější kojící polohy a jejich provedení

Poloha vsedě

Nejběžnější poloha, ve které budete kojit pravděpodobně nejčastěji. Hlava miminka leží v loketní jamce, předloktím mu podpíráte záda a dlaní ho držíte pod zadečkem. Druhou rukou si můžete přidržovat prs. Důležité je, že spodní ruka miminka je kolem vašeho pasu.

Kojící poloha vsedě

Kojení vleže

Jedná se o oblíbenou polohu především v noci, kdy nemusíte vstávat a můžete kojit vlastně v polospánku, což během období spánkového deficitu jistě oceníte. Jak tedy kojit vleže?

Lehněte si na bok, hlavu si podložte polštářem tak, abyste ji měly v úrovni ramene. Miminko, které je také na boku, si položte do ohbí paže. O ruku byste se neměly opírat, ani nadzvedávat.

Kojící poloha vleže

Poloha tanečníka

Tato technika je vhodná pro nedonošené děti nebo miminka, co mají problém se správně přisát. Jak na to? Miminko si položte na předloktí a rukou na stejné straně si podepřete prs. Tuto polohu můžete kombinovat s polohou následující.

Vzpřímená vertikální poloha

Opět vhodná poloha pro miminka nedonošená nebo s malou bradičkou. Jak na ni? Miminko si ,,posadíte“ obkročmo na své stehno, stejnou rukou mu podpíráte nejen hlavičku a krk, ale celé tělíčko a druhou rukou si podpíráte prs.

Fotbalové boční držení

Fotbalové boční držení neboli kojící poloha fotbalista je vhodná především pro maminky, které mají velká prsa nebo jsou po císařském řezu. Jak na tuto polohu?

Miminko si vsedě, podél boku podepřete předloktím, které si podložte kojícím nebo obyčejným polštářem. Nožičky miminka jsou podél vašeho boku směrem k zádům, prsty podpíráte hlavičku.

Kojení poloha fotbalisty

Savčí poloha

V poslední době velmi oblíbená kojící poloha, která umožňuje kontakt s miminkem kůže na kůži (podobně jako bonding v porodnici). Navíc díky tomu, že při této poloze je miminko na bříšku, může také pomoci s nadýmáním.

Miminko tedy v této poloze máte ve vertikální poloze položené na svém těle. Nebojte se, pokud miminko začne tzv. kraulovat nebo kopat. Jedná se o přirozený jev, kdy se miminko snaží dostat k prsu a nalézt správnou polohu. Savčí poloha je při kojení jednou z nejpřirozenějších.

Kojení savčí poloha

Kojení dvojčat

Kojit můžete samozřejmě obě miminka současně, v takovém případě je nejjednodušší poloha fotbalisty. Osvědčit se dále může také poloha vleže, kdy ležíte na zádech a děťátka máte položena na sobě, každé u jednoho prsu. Vyzkoušejte, která z poloh je pro vás nejlepší, můžete je střídat nebo kojit stále v jedné. Důležité je, aby vám byla pohodlná.

Kojení dvojčat

Jak poznat, že kojíte ve správné poloze?

 • Po kojení je prs viditelně ,,prázdnější“
 • Bradavka není poškozená a nebolí
 • Jste uvolněná a nic vás nebolí (krk, záda, ruce, bradavky)
 • Miminko při sání nesrká a volně dýchá
 • Děťátko je spokojené a saje plnými doušky
 • Miminko nešpulí rty a nepropadají se mu tváře

Jaké zásady kojení dodržovat

 1. Kojení nesmí bolet
 2. Neodtahujte miminku prs od nosu (nebojte se dušení, miminko si uleví samo, pokud to bude potřeba)
 3. Mezi vámi a miminkem nesmí být žádná překážka
 4. Vždy přikládáme miminko k prsu, ne naopak
 5. Děťátko leží na boku, celým tělem je natočené k mamince
 6. Ucho, rameno a kyčle miminka jsou v jedné rovině
 7. Zbytečně se nedotýkejte hlavičky ani tváře miminka, abyste nezmátla jeho sací reflex
 8. Ohlídejte správné přisátí – brada, tvář i nos miminka se dotýkají prsu

Neméně důležitou součástí kojení je také výživa nejen miminka, ale především vaše. Podívejte se tedy na náš článek o tom, co jíst a nejíst během kojení.

Na závěr

Může to vypadat složitě, ale nebojte se. Kojení je tak přirozené, že vám nemusí dělat žádné starosti a půjde to brzy samo. Pokud by tomu tak nebylo a měly byste přesto pochybnosti, kojení by nebylo komfortní vám nebo miminku, zkuste vyzkoušet pár našich tipů nebo rovnou vyhledat laktační poradkyni.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross