Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Problémy s kojením: s čím můžete bojovat?

problémy s kojením

V tomto článku vás chceme připravit na několik možných problémů s kojením, s kterými se především v jeho začátcích můžete setkat. Není to nic výjimečného a není to žádné selhání.

Problémy s kojením?

Že je kojení nejpřirozenějším způsobem výživy novorozence a kojence, si asi říkat nemusíme. Miminku poskytuje dostatečnou výživu, vitamíny a podporuje jeho imunitu.

Většina maminek si přeje, aby mohla své miminko bez problémů kojit, avšak není ani nic špatného na tom, když se rozhodnete pro umělou výživu. O tom se my ale dnes bavit nebudeme.

S jakými problémy při kojení se můžete potýkat:

  • Slabé mléko
  • Miminko se nedokáže přichytit, problémy s přisátím
  • Bolestivé a popraskané bradavky
  • Zácpy a průjem u miminka
  • Mastitida – zánět prsní žlázy
  • Ucpaný mlékovod – retence mléka
  • Kvasinková infekce – moučnivka

Není toho málo, ale není se čeho obávat, pojďme na to. 😊

Slabé mléko při kojení a jeho nedostatečná tvorba

K prvním možným problémům většinou patří obavy o nedostatečnou tvorbu mléka. Nemálo maminek se může setkat s pocitem, že neprodukují pro své miminko dostatečné množství mléka.

Většinou se ale obávají zbytečně, protože ženské tělo produkuje přesně tolik mléka, kolik její miminko aktuálně potřebuje, tedy se jeho produkce může v čase upravovat.

Krátce po porodu

Krátce po porodu dochází k produkci tzv. mleziva, které se postupně přemění na mateřské mléko. Nízká tvorba může být způsobena nedostatečnou stimulací prsu nebo jinými faktory, jako jsou stres a nedostatek spánku.

Důležité je zachovat klid a obrátit se na laktační poradkyni, která vám se vším poradí.

Období mezi 3-6 měsícem

S dalšími obavami o ,,vydatnosti“ mléka se často maminky potkávají v období mezi 3-6 měsícem. V této době si ženy často myslí, že mají slabé mléko, ale nebojte, není tomu tak. Nic jako slabé mléko ale neexistuje.

Co znamená období laktační krize

Toto období je často nazýváno laktační krizí. Proč? V tomto období dochází k tzv. růstovému spurtu, kdy miminko vyžaduje kojení mnohem častěji než doposud.

Není to však kvůli tomu, že by mu mléko nestačilo, ale protože prochází zrychleným růstem (jak již sám název napovídá) a celkově se jedná o náročné období. Určitě tedy není potřeba začínat s dokrmováním, je to jen období.

Pokud si však nejste jisté, určitě se poraďte s pediatrem.

Problémy při kojení s přisátím

Správné přisátí miminka je klíčové pro úspěšné a bezbolestné kojení.

Některá miminka se mohou potýkat se správným přichycením, a to vede k nepohodlí maminky a nedostatečnému příjmu mléka děťátka, a laktací samotnou (tvorbou mléka).

Jak na to?

Ujistěte se, že miminko nemá v pusince pouze bradavku, ale také část dvorce. S technikou správného přisátí se většinou pojí i další možná komplikace a to bolestivé, popraskané bradavky.

Bolestivé, popraskané bradavky

Na tyto drobné praskliny (ragády) vám mimo správné techniky kojení mohou pomoci také různé chladivé gely, které jsou k těmto účelům určeny.

Jak na to?

Po kojení chvíli počkejte a nechte bradavky oschnout – mléko z nich neotírejte, protože má hojivý účinek. Následně můžete použít krém, který není potřeba před dalším kojením umývat.

Při přetrvávajících problémech můžete vyzkoušet stříbrné kloboučky a konzultaci s lékařem nebo laktační poradkyní.

Zácpy a průjem miminka

Některá miminka mohou mít problémy se stolicí, které jsou způsobeny nedostatečným příjmem mléka nebo změnou stravy maminky.

Nejsme sice zastánci striktní diety při kojení, ale pokud pozorujete nepohodlí miminka, zaměřte se na to, co konzumujete.

Pozor na projímavé potraviny

Samozřejmě známé potraviny, které způsobují nadýmání, je lepší vynechat nebo je do jídelníčku nezařazovat příliš často. V každém případě se poraďte se pediatrem, který vám dá vhodná doporučení.

Zelená stolice

Ne vždy musí zelená stolice miminka znamenat, že má hlad, což si maminky často myslí. Tato informace se traduje již mnoho let. 😊

Může být znakem toho, že miminko pije hodně předního mléka, které obsahuje především laktózu a málo tuku. Častým problémem je tzv. intolerance kravské bílkoviny.

Mastitida

Mastitida je infekce prsu, která je provázena horečkou, bolestí prsu, zimnicí, zarudnutím a otokem. V případě, že se vyskytne, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože tento stav vyžaduje antibiotickou léčbu.

Kojení při mastitidě

Neméně důležité je pokračovat v častém kojení, aby nedošlo k zastavení laktace. Dodržujte klidový režim, vysoký přísun tekutin, mezi kojeními si dělejte chladivé obklady nebo můžete vyzkoušet tvaroh (pozor na to, aby se nedostal na poraněná místa).

Před kojením naopak přikládejte teplý obklad a před přiložením miminka uvolněte dvorem ostříkáním pár kapek mléka.

Ucpaný mlékovod

Ucpaný mlékovod poznáte podle pocitu ztuhnutí prsu, doprovázeného bolestivým zduřením v jednom místě, často zarudlým. Příčinou je většinou omezování kojení, nesprávná technika kojení nebo odsávání pomocí odsávačky.

POZOR, ucpaný mlékovod může přejít v zánět prsní žlázy!

Jak na to?

Opět doporučujeme chladivé obklady, obklady z tvarohu, před kojením naopak prs nahřát, promasírovat směrem k bradavce, a tak pomoci k uvolnění mlékovodu.

Kvasinková infekce – moučnivka

Hlavním příznakem tohoto velmi nepříjemného plísňového onemocnění jsou bílé skvrny nebo povlak především na jazyku miminka.

Moučnivka může vzniknout po léčbě antibiotiky, kojením, kdy dojde k pomnožení bakterií, ale také při používání dudlíků a saviček.

Při kojení je moučnivka často přenesena z úst miminka na prs matky, což způsobí, že jsou bradavka a celý dvorec zarudlé, svědí, pálí a mohou se olupovat.

Co s tím?

Určitě budou vaše kroky směřovat k pediatrovi, který vám předepíše genciánovou violeť, kterou budete vytírat ústa miminka a také postižené oblasti prsu.

Pokud nedojde ke zlepšení, lékař vám předepíše vybraná antimykotika.

V tomto období dbejte zvýšené hygieně prsu, často měňte vložky do podprsenky a udržujte prsa v suchu a čistotě, aby nedocházelo k dalšímu množení bakterií.

Závěrem

Neméně důležitou součástí úspěšného kojení je podpora okolí. Kojení není jednoduchá a samozřejmá věc, potřebujete k němu klid, prostor a dobrou psychickou pohodu. Nebojte se říci o pomoc, ať partnerovi nebo laktační poradkyni. Není to žádná ostuda.

Přejeme úspěšnou cestu k bezproblémovému kojení. 😊


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross