Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Pláč při kojení: Jak na něj?

proč miminko pláče u kojení

Když se stanete maminkou, vstupujete do nové kapitoly plné nečekaných situací. Jednou z nich může být právě pláč miminka při kojení. Není divu, že to pro vás může být celkem stresující. Pláč je často signálem nespokojenosti miminka nebo nějakého problému. V tomto článku se podíváme na nejčastější důvody, proč miminko pláče při nebo po kojení.

Proč miminko pláče u kojení

Pláč miminka při kojení může mít několik příčin, které je potřeba rozeznat, abyste mohly správně reagovat.

  1. Hlad: Ano, takto jednoduché to většinou je. Miminko má zkrátka velký hlad a protože ještě neumí regulovat své emoce, může mu chvíli trvat, než se uklidní a přestane po přiložení k prsu plakat.
  2. Přílišná stimulace: Častokrát může být pláč vyvolán velkým množstvím vjemů, kvůli kterým se děťátko nedokáže dostatečně soustředit na sání. Kojení v klidném a tichém prostředí pomůže k tomu, aby se miminko zklidnilo a mělo dostatek prostoru pro příjem potřebných kalorií a kontaktu s maminkou.
  3. Teplotní nekomfort: Děti jsou velmi citlivé na teplotní změny, obzvlášť ty nejmenší. Příliš teplé nebo naopak chladné prostředí může miminko rozladit a vést k pláči.
  4. Změny ve stravě maminky: Strava maminky může velmi ovlivnit složení a chuť mateřského mléka. Stejně tak může způsobovat i různé nepříjemnosti, nejčastěji nadýmání. Miminka se rodí s nedostatečně vyvinutým trávicím ústrojím, a kvůli tomu často trpí na koliky. Jak asi tušíte, nadýmavá strava tomu příliš nepomáhá.
  5. Reflux: Může se stát, že miminko pláče po kojení, což může signalizovat reflux. Jedná se o stav, při kterém se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu, a který tak způsobuje velké nepohodlí.
  6. Únava: Ani nám dospělým se nevyhýbá podrážděnost při únavě, co potom takové miminko, které ještě neumí regulovat své emoce a pocity? Pokud je děťátko unavené a zároveň hladové, může mít potíže soustředit se na kojení, správně se přisát a snadno propukne ve velký pláč i u kojení.

Proč miminko pláče po kojení

Především v začátcích miminka často pláčou nejen při kojení, ale také po něm. Především novorozenec pláče po kojení nejčastěji v těch případech, kdy má maminka pomalejší nástup tvorby mléka. Miminko tedy není dostatečně nasyceno a vyžaduje delší nebo častější kojení.

Není však potřeba panikařit, přeměna mleziva na mateřské mléko obvykle trvá do 3 dnů od porodu. Může se také stát, že miminko nesálo dostatečně nebo bylo příliš unavené. V pozdějším věku může mít miminko hlad častěji z více důvodů. Jedním z nich je růstový spurt, kdy miminko vyroste doslova za noc.

Jak pomoci miminku, které pláče při kojení

  1. Správné přisátí: Abyste mohly úspěšně kojit, je velmi důležité správné přisátí. Podporu můžete vyhledat u laktační poradkyně, která vám poradí, nejen jak miminku pomoci se správným přisátím, ale dá vám také mnoho dalších tipů a rad k pohodovému kojení.
  2. Klidné prostředí: Pokud je to jen trochu možné, kojte miminko někde, kde budete mít co nejvíce soukromí, pohodlí a nebude docházet ke zbytečnému rozptylování. Posloužit může i plenka nebo lehká dečka, kterými miminku zakryjete výhled do okolí, aby neodvádělo jeho pozornost.
  3. Pravidelnost: Sledujte časové rozestupy mezi jednotlivými kojeními, aby nedošlo k dlouhému čekání, a tím frustraci z hladu. Tématu, jak často a jak dlouho kojit, jsme také věnovaly samostatný článek.
  4. Nadýmání a koliky: Jemná masáž bříška nebo držení na tygříka může pomoci miminku se uvolnit, a tím zamezit častému pláči po kojení.

Závěrem

V některých případech může pomoci vést si záznamy o kojení, stravě maminky a chování miminka. Bude tak snadnější odhalit spouštěče toho, proč miminko pláče u kojení nebo po kojení. Vždy však myslete na to, že každé miminko je jiné a co funguje na jedno, nemusí fungovat na druhé. Pokud problémy přetrvávají nebo máte obavy, určitě situaci konzultujte s pediatrem nebo laktační poradkyní.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross