Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Kolik má dítě vypít mateřského mléka?

kolik má dítě vypít mateřského mléka?_2

V tomto článku se podíváme na jednu z častých otázek, kterou téma kojení vyvolává, a tou je: „Kolik mléka má vypít miminko?“. I když na tuto otázku nelze vždy odpovědět zcela jednoznačně, existují doporučení, kterými se můžete řídit. Pojďme se na ně tedy v tomto článku podívat.

Doporučované množství a frekvence kojení

Množství mateřského mléka, které by měl kojenec přijmout, se mění v závislosti na věku, váze a celkovém stavu miminka. Vzhledem k tomu, že kojení probíhá z prsu, nikoliv z přesně odměřené lahvičky, může být někdy komplikované určit, kolik mléka novorozenec vypije.

Toto období nás většinou zajímá nejvíc, jelikož první dny a týdny jsou v životě miminka opravdu stěžejní. Především pak u nedonošených miminek nebo těch, které na váze místo přibývání ztrácejí.

Kolik mléka vypije novorozenec?

Pro novorozence je typické kojení na požádání, což obvykle znamená 8-12krát za 24 hodin. Délka jednoho kojení se může lišit, protože miminko může během krmení často usnout, a někdy také chvíli trvá, než se sladíte a najdete správnou techniku.

Obecně se však doporučuje jedno kojení do doby 45 minut a během jenoho kojení prsy vystřídat. Kolik mléka má vypít novorozenec, se těžko přesně určuje, nicméně v porodnici je váha miminek pečlivě sledována. Většinou opouštějí porodnici s váhou sníženou o 10-15 % oproti své porodní váze.

Pokud váha klesne více, bude vám doporučeno dokrmení miminka umělým mlékem. V takovém případě vám pediatr doporučí vážení děťátka před a po každém kojení, abyste poznaly, zda novorozenec při kojení skutečně pije. Po vyhodnocení všech faktorů dostanete doporučení, kterých byste se měly držet nejen v porodnici, ale především po odchodu domů.

Kolik mléka má vypít kojenec?

U kojenců starších několika týdnů může být frekvence kojení nižší. Avšak s dobou, po kterou kojíte, se složení mléka mění. Zpočátku se jedná o tzv. mlezivo, které je bohaté na protilátky, vitamíny, bílkoviny a minerály. Svým obsahem tedy překoná větší množství mateřského mléka, ve které se přemění později.

Přeměna mléka

K přeměně mléka obvykle dochází od třetího dne po porodu. Jak kojenec pije, postupně se dostává přes tzv. přední mléko, které je spíše tekuté a obsahuje především vodu a cukr, k mléku zadnímu.

Zadní mléko je bohaté na tuky a bílkoviny. Není tedy potřeba prsa střídat zbytečně často, aby mělo miminko šanci získat dostatek tučnějšího a výživově bohatšího mléka.

Kolik má tedy miminko vypít?

Není sice jednoduché poskytnout jednoznačnou odpověď na otázku, kolik mateřského mléka má kojenec vypít, nicméně jako odhadované množství se udává 150–180 ml mléka na kilogram tělesné hmotnosti denně. Důležité je především to, aby miminko prospívalo a správně přibývalo na váze.

Jak jsme již mnohokrát psaly, každé miminko je originál, a potřeba kojení se tak u každého může mírně lišit. Tématu kojení jsme již věnovaly více článků, včetně toho, jak dlouho a jak často kojit. V tomto článku jistě naleznete odpovědi na některé z dalších otázek, které vás ve spojitosti s kojením mohou napadat.

Něco navíc: 4 nejčastější mýty o kojení

  1. Slabé mléko: Nic takového jako slabé mléko neexistuje. Složení mléka se proměňuje spolu s měnícími se potřebami miminka. Jinými slovy je každému děťátku přímo „šité“ na míru. Můžete se setkat s problémy, které se možná zdají být způsobeny kvalitou mléka, ale není tomu tak. V našem starším článku si přečtěte o možných problémech s kojením, které trápí nejednu novopečenou maminku.
  2. Malá prsa, málo mléka: Patříte mezi ženy, kterým příroda nenadělila do velikosti? Není se čeho bát! I malá prsa dokáží dokonale uspokojit potřebu miminka a dokonce i dvojčat. Na velikosti prsou ve skutečnosti vůbec nezáleží.
  3. Miminko má hlad, protože si saje prsty: Se sacím reflexem se miminka rodí, tudíž se sáním také uklidňují. A co je po ruce vždy? Přece vlastní ručičky. Časté strkání prstíků do pusinky může dále značit růst zoubků, při němž si chce miminko ulevit od bolesti a svědění dásní.
  4. Jsem nemocná já, bude i miminko: Nemusí tomu tak být, ba právě naopak. U běžných nemocí, jako je například chřipka, může mateřské mléko pomoci miminku získat potřebné protilátky. Jen dejte pozor na užívání léků. O vhodnosti užívání léků během kojení se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

Dejte na svou intuici a nebojte se nechat věcem volný průběh. Sledujte miminko, jak se vyvíjí a zda je spokojené, a když si nejste s čímkoliv jisté, poraďte se s pediatrem nebo laktační poradkyní.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross