Noční kojení je nezbytnou, ale často také náročnou součástí péče o novorozence a kojence. Ačkoli pro vás může být v určitých obdobích trochu trápením, má velký význam pro vývoj a pohodu miminka. Projdeme si společně pár nejčastějších problémů, faktů a praktických tipů, jak případné nesnáze spojené s kojením v noci řešit i jak ukončit noční kojení.
Benefity kojení v noci
- Podpora růstu a vývoje: I v noci poskytuje kojení miminku nezbytné živiny a podporuje jeho správný růst a vývoj. Obzvlášť v období růstového spurtu nebo spánkové regrese může vaše děťátko vyžadovat noční kojení častěji. Jak dlouho kojit v noci jsme probírali v samostatném článku, který si určitě projděte. Dozvíte se v něm také, jak často kojit v noci, ale naleznete zde i důležité informace i o tom, jak často kojit novorozence a kojence nejen v noci.
- Posílení citové vazby: Noční kojení posiluje citovou vazbu mezi maminkou a děťátkem, což je důležité pro jeho emocionální vývoj. Pokud tedy zrovna hledáte informace o tom, jak přestat kojit v noci, čtěte dál.
- Lepší spánek: Pravidelné noční kojení může pomoci regulovat spánkové cykly miminka a podporovat ho tak v klidnějším spánku.
- Podpora imunity: Mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají chránit dítě před infekcemi a nemocemi.
Noční kojení s sebou spolu s benefity nese také určitý možný problém, jakým bývá časté noční buzení.
Časté noční buzení
Mnoho kojenců se během noci často probudí s potřebou krmení, což je sice vyčerpávající, ale zcela normální. Můžete však miminku i sobě zkusit pomoci našimi tipy:
- Zkuste miminko kojit těsně před tím, než půjdete spát vy, jedná o tzv. snové kojení.
- Zvažte společné spaní v bezpečném prostředí, které usnadňuje kojení bez nutnosti vstávat.
- Na kojení použijte jemné noční světlo, které děťátko úplně nevzbudí, ale vy se snadno zorientujete.
Jak zvládnout časté noční kojení
- Připravte si vše, co vám pomáhá k pohodlnému kojení, například kojící polštář.
- Nezapomínejte na sebe, především pitný režim a vyvážená strava je důležitá pro správnou produkci mateřského mléka.
- Střídejte prsy během kojení, abyste podpořily rovnoměrnou tvorbu mléka a předešly možnému zánětu prsních žláz.
- Řekněte o pomoc partnerovi, který vám může pomoci nejen při nočním kojení, ale i s tím, jak dítě odstavit od nočního kojení.
Noční kojení může být náročné, ale s pomocí nejen našich tipů toto období jistě zvládnete. Jednou přijde čas, kdy budete řešit, jak odstavit dítě od nočního kojení. Máme pro vás tipy i pro tento případ, který nastane dříve nebo později, a je přirozenou součástí mateřství.
Jak odnaučit noční kojení
Odbourání nočního kojení je zcela jistě významným krokem nejen pro maminku, ale i děťátko. Může pro vás být náročný nejen fyzicky, ale i emocionálně. Celý proces vyžaduje hodně trpělivosti, konzistentnost a pozvolné tempo, abyste obdobím prošly pokud možno bez stresu. Přinášíme tedy několik praktických tipů, jak odbourat noční kojení.
- Postupujte zvolna: Rychlé ukončení kojení může být pro miminko stresující, začněte postupně snižovat dobu nebo počet nočních krmení.
- Zaměřte se na rituály: Do rutiny, kterou doporučujeme zavádět již v prvních týdnech s miminkem, můžete přidat nové rituály, které postupně nahradí kojení.
- Nový způsob utišení: Vyzkoušejte nové způsoby, jak miminko utišit během noci, například houpáním, mazlením, hlazením nebo zpíváním.
- Dostatečný denní příjem jídla: Zaměřte se na to, aby miminko přes den přijalo co nejvíce kalorií, což pomůže snížit noční hlad.
- Buďte konzistentní: Důslednost a konzistence je klíčová. Pokud jste se rozhodly, že chcete přestat kojit v noci, vydržte, miminko potřebuje čas a nepomůže mu, když ho jednou v noci kojit budete a další noc ne.
- Umělé mléko: V některých článcích se můžete dočíst tipy, že vám může pomoci dát miminku umělé mléko na noc. Pokud vám to vyhovuje, určitě to můžete vyzkoušet. Není však podloženo, že by podání umělého mléka mělo na potřebu nočního hladu odlišný vliv než mateřské mléko.
Vše okolo kojení, nejen toho nočního, je citlivou a intimní záležitostí, která je jen vaše a vašeho děťátka. Trpělivost a podpora je klíčem k úspěchu, stejně jako přizpůsobení individuálním potřebám miminka. Závisí jen na vás, jaké tempo zvolíte a pokud vám noční kojení vyhovuje, pokračujte v něm tak dlouho, jak jen si přejete.