Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Neklidný spánek miminka, jak mu pomoci?

neklidný spánek miminka ve velké velikosti

Ať už máte doma novorozence nebo batole, určitě to znáte. Miminko buď nemůže usnout vůbec nebo se budí tak často, že se o spánku ani mluvit nedá. Co to způsobuje? Proč někdy miminko usne během pár minut a jindy se trápíte doslova hodiny? Pojďme se společně podívat na to, co může způsobit neklidný spánek u dětí a jak jim pomoci.

Co znamená neklidný spánek z pohledu fyziologie?

Fáze spánku novorozenců a batolat se výrazně odlišují od dospělých. Jejich spánkový cyklus je kratší, proto častěji prochází fázemi REM (fáze snění), kdy mohou být aktivnější a snadněji se probudí. Navíc se jejich malá tělíčka včetně nervové soustavy rychle vyvíjí, což také může ovlivnit kvalitu i délku spánku.

Vývojové milníky a spánek

Neklidný spánek vašeho kojence mohou způsobovat různé fáze vývoje. Nejvíce zmiňovaným a častým důvodem je tzv. spánková regrese, která se obvykle objevuje kolem 4. měsíce věku.

Miminko v této době prochází velkou ,,spánkovou revolucí“, kdy mění své dosavadní spánkové návyky. Jeho cirkadiánní rytmus se upravuje a dostává řád. Některé děti tuto změnu prožívají více, u jiných si ničeho nevšimnete.

Dalším velmi významným faktorem, který ovlivňuje spánek, mohou být nově nabyté pohybové dovednosti. Například když miminko začne lézt nebo chodit, chce novou schopnost trénovat stále, tedy i v noci.

Neklidný spánek novorozence

V prvních týdnech života se vaše miminko musí vyrovnat s velkou změnou. Z bezpečného, teplého a malého prostoru vaší dělohy se dostalo do velkého světa, plného nových podnětů. A to vyžaduje hodně energie na zpracování. Pokud tedy řešíte neklidné spaní u novorozence, může se s velkou pravděpodobností jednat o potřebu bezpečí a kontaktu s maminkou, což je naprosto přirozený jev.

Období šestinedělí je tedy hodně vyzdvihovaným a diskutovaným obdobím, které je určeno pro adaptaci, klid, regeneraci a sladění se s novým členem rodiny. Dopřejte sobě i svému novorozenci klid, společný čas a kontakt. Hodně kontaktu. Nejčastějším lékem na neklidný spánek novorozence je spánek na vaši hrudi. Miminko vnímá tlukot vašeho srdce, což je mu dobře známé, váš dech i vůni. Kombinace toho všeho ho dokonale uklidní.

Vnější vlivy a nepohodlí

Prostředí, ve kterém se miminko pohybuje, může mít také velký vliv na spánek. Vnějším faktorem může být také mokrá plenka nebo pocit nepohodlí z horka nebo naopak chladu.

Často máme tendenci miminko hodně oblékat ze strachu, aby neprochladlo, ale je důležité dbát i na zbytečné přehřívání. Zda miminku není příliš horko nebo naopak zima si nejsnadněji ověříte na jeho zátylku. Ručičky nejsou správný ukazatel, protože mohou být chladné z důvodu, že tělo zrovna více zahřívá zbytek tělíčka.

Dalším rušivým elementem může být také velký ruch kolem miminka. Především v šestinedělí nemusí být příliš nadšené z velkého přílivu návštěv. Dopřejte si klid.

Večerní neklid miminek

Nastává každý den hodina, kdy začíná být vaše miminko nervózní? Nejčastěji se jedná o večerní neklid miminek, kdy začnou být mrzuté, uplakané nebo naopak hodně aktivní.

Může se jednat o chybu ve špatném rozložení spánku, miminko je tedy už hodně ospalé, přetažené nebo naopak málo unavené. Jeho poslední spánek je tedy buď moc daleko nebo naopak blízko k večerce. Pokud si nejste jisté, jak dlouho a kdy by mělo vaše děťátko ideálně odpočívat, přečtěte si náš článek o tom, kolik spánku miminko potřebuje.

Neklid u miminka může způsobit také jeho zvýšená stimulace přes den, kdy jste měli hodně zážitků, vjemů či návštěv. To vše musí miminko zpracovat, což mu nedá spát. Jeho malý mozek nemá tak velkou kapacitu a co je pro nás běžnou věcí, je pro něj velká novinka.

Jak miminku pomoci ke klidnějšímu spánku?

  • Šestinedělí: Dopřejte sobě i miminku čas k regeneraci. Uvidíte, že novorozenecké období uteče velmi rychle. Pokud máte obavy a nevíte, co v tomto období čekat, zkuste naši audioknihu, která vám v začátku pomůže s orientací.
  • Spánkový režim: Miminko sice není stroj, avšak pravidelný režim je pro něj velmi důležitý a pomůže mu se orientovat a vědět, co bude následovat.
  • Rutina: Jde ruku v ruce s režimem. Miminka milují předvídatelnost, proto buďte konzistentní a dodržujte své rituály.
  • Klidné prostředí: Ujistěte se, že dětský pokoj nebo vaše ložnice, jsou vhodné pro spánek. Především před spánkem navoďte příjemnou atmosféru.
  • Fyzický kontakt: Nebojte se, miminko láskou nerozmazlíte. Pomoci si můžete šátkem, nosítkem nebo pohupováním v náruči, to vše miminku může pomoci k uklidnění.

Závěrem

Nebojte se zkoušet, hýbat s denním spánkem, a hlavně buďte trpělivé. Neklidné a proplakané noci jsou náročné, ale pamatujte, že se jedná o dočasné fáze, miminko to nedělá schválně. Je potřeba velká dávka empatie s tímto malým stvořením, které je na vás stoprocentně závislé. První měsíce nebo roky mohou být náročnější, ale každé děťátko dozraje a brzy bude svět zase v pořádku.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross