Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Kolik spánku miminko potřebuje?

Spánek dětí je jedním z hlavních témat každé (především novopečené) maminky. My se v tomto článku podíváme na spánek miminka v prvním roce, jaká je ideální doba jeho spánku, kolik hodin spánku potřebuje a další faktory.

Jak dlouho spí novorozenec?

V prvních dvou týdnech miminko prospí 16-20 hodin denně, bdít vydrží opravdu krátkou dobu a většinou vám usne i u přebalování.

Ačkoli se může zdát, že novorozenec pořád spí, pokud se zaměříme na počet jednotlivých spánků, není to jednoznačné. Jak často spí novorozenec je tedy individuální.

Kolik hodin spí novorozenec v kuse?

Jsou miminka, která vydrží spát klidně 2-4 hodiny v kuse, ale jiná zase preferují kratší spánky. V prvních týdnech je spánek opravdu nepravidelný, což je náročné, ale postupně se vše upraví. V následujících týdnech se doba bdění pomalu prodlužuje, a s tím nabývá i určitého rytmu a pravidelnosti.

Spánek miminka prvních 3-6 měsíců

V tomto období byste měli pozorovat zlepšení v pravidelnosti toho, jak dlouho miminko spí. Mělo by spát mezi 13-15 hodin denně a u některých dětí se větší část může začít přesouvat na noční spánek.

Pokud se tak nestane, nezoufejte, velká většina dětí s tím má stále problémy. Trvá jim déle, než se jejich cirkadiánní rytmus sladí. Je to naprosto běžné.

Délka spánku dětí

Délka spánku dětí se v prvním roce často mění. Především v období od 6. měsíce se vám bude zdát, že si zvyknete na určitý rytmus a ten se najednou změní. V tomto období děťátko spí mezi 12-14h denně.

Změny denního spánku

První velkou výzvou bývá přechod ze tří na dva denní spánky a potom ze dvou na jeden. Nejčastěji přechází na jeden spánek batolata ve věku 12-18 měsíců, ale rozhodně na nic netlačte.

Ani u jednoho přechodu není dobré nic uspěchat, děťátko může být unavené, přetažené a celkově nervózní a špatně naladěné. Nicméně v jednom roce by už měly dítěti stačit dva denní spánky.

Existuje ideální doba spánku?

Určitě sami poznáte, že příliš mnoho denního spánku způsobuje problémy s nočním spánkem. Dítě je zkrátka vyspalé ze dne, tak v noci si chce raději hrát. Respektujte tedy potřeby vašeho miminka, které se mohou lišit od potřeb spánku děťátka vaší kamarádky. Nic jako ideální doba spánku neexistuje. 😊

Když je spánku příliš

Určitě se vám také někdy stalo, že jste si přes den chtěli chvilku odpočinout, stal se z toho spánek na 1-2 hodiny a večer jste nemohli usnout. Vždy je proto dobré dbát na celkovou spánkovou potřebu za 24h.

Pozdní večerka a brzké vstávání

Nemůžeme čekat, když ve věku 10 měsíců bude délka spánku dítěte přes den např. 4 hodiny, že nám prospí noc. Dalším problémem může být také pozdní večerka nebo naopak brzké ranní vstávání. Přechod na méně denních spánků můžete miminku usnadnit tzv. šlofíkem.

Co znamená šlofík?

Když už víme, kolik spánku naše miminko potřebuje, lépe se nám jeho potřeby odhadují. Pokud tedy přecházíte ze tří spánků na dva, do večerky je ještě daleko, ale klasický spánek už by způsobil pozdní usínání večer, je čas na šlofík.

Dopřejte ho batoleti místo třetího spánku. Šlofík by měl být mezi 10 – 20 minutami. Opět je to ale individuální a musíte si vysledovat, jak reaguje vaše dítě.

Jak dlouho tedy spí miminka?

V prvním roce života je to jedna velká jízda, spánkové návyky a potřeby miminek se často mění. Je důležité, abychom je podporovali a vytvářeli zdravé spánkové prostředí. Někdy je potřeba trochu pomoci nejen s usínáním, ale úpravou režimu z pohledu rozložení spánku přes den. Sledování potřeb miminka a vytváření spánkových návyků může pomoci k celkové pohodě nejen dětí, ale i nás rodičů. Spokojená maminka rovná se spokojené miminko a naopak. 😊


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross