Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Jak podpořit kojení

Laktace, tedy produkce mateřského mléka, je přirozený proces, který startuje zpravidla v prvních 3 dnech po porodu. Jde o klíčovou součást péče o novorozence, proto se vám jistě bude hodit pár tipů, jak podpořit kojení a jak zvýšit tvorbu mateřského mléka.

Jak nastartovat kojení

S kojením byste měly začít co nejdříve po porodu, ideálně by se miminko mělo poprvé přisát do jedné hodiny od narození. Tento čas je označován jako tzv. „zlatá hodinka“. Bonding, neboli kontakt kůže na kůži mezi maminkou a miminkem, může podpořit instinktivní hledání prsu a první přisátí. Velmi důležité je klidné prostředí, kde se může maminka plně věnovat miminku. Časté kojení na vyžádání (klidně 8-12krát za 24 hodin) pomáhá nastartovat a udržet produkci mléka.

Jak podpořit kojení a zvýšit tvorbu mléka

  1. Časté kojení: Pravidelný odbyt mléka z prsů je základním předpokladem pro spuštění laktace a zvýšení tvorby mateřského mléka. Časté přikládání děťátka k prsu je nejúčinnějším způsobem, jak zvýšit laktaci.
  2. Správné přisátí: Ujistěte se, že miminko je přisáté správně, má tedy v ústech nejen bradavku, ale celý dvorec a kojení není bolestivé. Špatné a neaktivní sání může vést k nedostatečné stimulaci prsů, a tím i snížení produkce mléka. Pokud se vám nedaří, aby se miminko dostatečně přisálo, vyzkoušejte změnu polohy u kojení. Správná technika je předpokladem pro to, jak zvýšit tvorbu mléka při kojení.
  3. Pitný režim a strava: Čím podpořit kojení lépe než dostatečným příjmem tekutin a vyváženou stravou? Fyzický stav maminky je velice důležitým faktorem, jak zvýšit produkci mléka při kojení. Proč tomu tak je? Tomu jsme se věnovaly v našem článku na téma, co jíst a nejíst během kojení, který si určitě přečtěte.
  4. Odpočinek: Vyčerpání nejen fyzické, ale i psychické zcela určitě nepomůže ke zvýšení laktace. Snažte se co nejvíce odpočívat a zapojit i ostatní členy rodiny. Péče o novorozence může být zpočátku náročná pro všechny.

Jak ukončit laktaci

Ať už je důvod jakýkoli, časem můžete dojít do fáze, kdy budete chtít kojení, a tedy celý proces laktace, zastavit. Klíčem je postupovat pomalu, aby nedošlo ke komplikacím, jako je zánět prsu. Mléko v prsou po ukončení kojení ještě nějakou dobu přirozeně zůstává a většinou stačí ho odstříkat.

Zde je pár tipů, jak postupovat:

  1. Snižování kojení: Začněte tím, že budete postupně snižovat počet kojení nebo dobu trvání jednotlivých kojení. Tento krok pomůže tělu pomalu snižovat produkci mléka. Můžete začít vynechávat kojení každé 2 až 3 dny, abyste pomohly tělu, ale i miminku se přizpůsobit. Snížený příjem mateřského mléka je samozřejmě nezbytné miminku vynahradit umělým mlékem či příkrmy (v závislosti na věku).
  2. Chladné obklady: Chlad má tendenci snižovat produkci mléka a zároveň vám může pomoci zmírnit případné otoky a bolest. Používejte chladné obklady několikrát denně po dobu 15-20 minut, abyste dosáhla úlevy. Vždy však buďte na pozoru, obzvlášť při bolestech a otocích.
  3. Konzultace: Než se rozhodnete pro zastavení laktace, rozhodně není na škodu se poradit s odborníkem. Můžete se obrátit na laktační poradkyni nebo gynekologa, obzvlášť pokud se objeví komplikace. Rozhodně nepřehlížejte větší bolest, otok, tvrdnutí prsů, zvýšenou teplotu atd. Lékař vám může předepsat medikaci, která vám pomůže bezpečně a účinně zastavit produkci mléka.

Celý proces laktace a kojení může být pro mnoho maminek výzvou, ale s vhodnou podporou a informacemi může být příjemný a plný benefitů jak pro miminko, tak maminku.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross