Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Denní režim miminek ve věku 0 -5 měsíců

spánek 0-5 měsíců

Protože v prvních měsících seznamování se s miminkem často tápeme, rozhodli jsme se sepsat stručný přehled doporučeného a nejčastějšího rozvržení denního režimu miminek ve věku 0 -5 měsíců.

Denní režim miminek ve věku 0-5 měsíců

V tomto období nás nejvíce trápí rozložení denního spánku, kdy hodně bojujeme s tzv. 30ti minutovkami, které jsou u takhle malých dětí naprosto normální. Jsou dokonce velmi časté.

A udržet balanc s nočním spánkem u nás často vyvolává otázky typu: Jak má správně spát 2měsíční miminko? Jaký je režim u 3měsíčního miminka?

Věřte, že vše chce čas a sedne si to, ale určitě vás v tom nenecháme a dáme vám pár tipů na to, jak děťátku pomoci. Rozdělíme si tento přehled do dvou období.

Denní režim a spánek miminek 0-3 měsíc

Samozřejmě spánek novorozence a spánek 3měsíčního kojence se bude lišit, ale ke všemu dojdete postupně.

Vaším nejlepším pomocníkem bude rozhodně sledování tzv. bdělých oken. Budete se lépe orientovat ve spánku miminka, který pomalu dostává řád okolo 2-3. měsíce.

Proč je to důležité? Vyhnete se přetažení děťátka, které způsobuje těžší usínání a neklidný spánek vašeho kojence a to nejen 2měsíčního miminka, ale spánek miminka určitě do jednoho roku. Lépe si také budete moci plánovat i svůj denní program.

Spánek novorozence

Novorozenec v prvním měsíci prospí samozřejmě většinu času, bdít vydrží 30-50min. V tomto čase víceméně máte prostor na přebalení, krmení, mazlení a uspávání.

Jak uspat měsíční miminko? Za nás je zaručeným receptem blízký kontakt s maminkou, nejoblíbenější polohou bývá spánek na maminčině hrudi.

Spánek miminka v 2-3. měsíci

Ve 2-3. měsíci už děťátko vydrží 1-1,5 hodiny. Odpovědí na neklidný spánek 3měsíčního miminka tedy bývá přetažení. V tomto věku můžete snadno zapomenout, že miminko už může být unavené. Jako náplň denního programu se doporučuje trénink držení hlavičky, tedy tzv. pasení koníčků.

Miminko začíná lépe vidět a vnímat věci, je tedy čas na různá chrastítka, kontrastní kartičky a podobné pomůcky. Nezapomeňte k miminku přistupovat z obou stran, aby byla dodržena symetrie vývoje.

Skvělým pomocníkem je hrazdička, pod kterou můžete děťátko položit – na bezpečné místo ve vaší blízkosti. Na hrazdičku můžete zavěsit libovolné hračky, chrastítka a uvidíte, jak začne miminko projevovat zájem a objevovat, že si může na věci sáhnout, chytit je. Podporujete tak jeho přirozený vývoj.

Denní spánek miminek 3-5 měsíc

Režim 4měsíčního miminka

Režim 4měsíčního miminka už se opět mění, protože většina kojenců během 3-4. měsíce vydrží bdít kolem 1,5-2 hodin. Začíná více a více objevovat nejen své tělo, ale i okolní svět.

Velká část miminek již zvládá přetočení na bříško, tedy je nejvyšší čas na odbourání zavinovačky. Toto téma více rozvádíme v článku o zavinování pro klidný spánek.

4měsíční spánková regrese

Největší strašákem v tomto období je tzv. 4měsíční spánková regrese, která často způsobí, že se vaše 5měsíční miminko začne v noci budit. Může to postihnout i dobré spáče.

Miminko v tomto období projde velkou změnou spánkového cyklu.

Není tedy divu, když vaše 4měsíční miminko v noci nespí. Vydržte, je to jen dočasné. Zaměřte se především na to, aby mělo přísun kalorií především přes den a nebudilo se tak v noci hlady.

Režim 5měsíčního miminka

Miminka v 5. měsíci života dokáží probdít už i 3 hodiny, ale pozor na přetažení. Ideální doba bývá okolo 2,5h. Denní režim 5měsíčního miminka už je tedy rozmanitější, protože máte mezi přebalováním a krmením více prostoru ke hře.

S miminkem co nejvíce mluvte, ukazujte mu svět. Určitě už bude nejvyšší čas na různá kousátka, zoubky totiž potrápí nejedno miminko a maminku.

Tipy na závěr

Pokud chcete, již od ukončeného 4 měsíce můžete začít s příkrmy. Zkuste miminku nabídnout nějakou bezpečnou potravinu, třeba kousek banánu. Bude si tak nejen trénovat jemnou motoriku, úchop, ale vyzkouší i novou chuť.

Samozřejmě nezapomínejte na dostatečný pobyt na bříšku, otáčení na obě strany, děťátko může zvládat přemístit předměty z jedné strany na druhou. Ohledně stravy se vždy pro jistotu poraďte s vaším pediatrem. Věříme, že jsme vám zodpověděli alespoň některé otázky a další určitě najdete v dalších článcích.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross