Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Zavinování miminka – skvělý tip na klidný spánek

zavinování miminek

Většina miminek má zavinování opravdu v oblibě a vřele ho doporučujeme vyzkoušet i s vaším děťátkem. Proč?

Jaký má význam zavinování miminka na noc?

Zavinování miminku poskytuje pocit pohodlí, bezpečí a tepla. Správně zavinuté miminko se tak cítí chráněné a může lépe spát.

Díky zavinování navíc omezíte tzv. Moroův reflex, tedy nekontrolované cukání ručiček, které miminko budí.

Jak zavinovat miminko?

Nejjednodušším způsobem, jak zajistit, že miminko budete zavinovat správně, je využití swaddleru nebo zavinovačky. Použitím jednoho z těchto pomocníků budete mít jistotu, že miminko nezavinete příliš těsně.

Příliš těsné zavinutí může tlačit na bříško nebo omezit pohyb kyčlí, což má za následek špatný vývoj. Nožičky by tedy vždy měly mít volnost pohybu.

Swaddlery i zavinovačky se vyrábí z různých materiálů, vždy tomu tedy přizpůsobte oblečení miminka, aby se nepřehřívalo. Rozhodně miminko nenechávejte bez dozoru, obzvlášť na vyvýšeném povrchu.

Zavinování do plenky

Další možností je zavinování miminek do pleny k tomu určené. Také nic, čeho byste se měly bát, ale pro jistotu přikládáme obrázkový návod, jak miminko správně zavinout.

Zdroj: www.mimifashion.cz

Je vhodné zavinovat i na noc?

Za nás určitě ano. Jak jsme již psaly, zavinutí pomáhá miminku ke klidnějšímu spánku.

Spaní novorozence v zavinovačce má také výhodu v tom, že mu zajistíte teplo, protože malá miminka rozhodněte nemůžete zakrývat dekou nebo peřinkou. Ty k takhle malým miminkům do postýlky nepatří. O tom si můžete přečíst i v našem článku o tom, jak bezpečně ukládat novorozené miminko.

Jak dlouho zavinovat miminko?

Miminko doporučujeme zavinovat maximálně do doby, kdy se začne samo přetáčet, a to z důvodu bezpečnosti. Zavinuté miminko má totiž omezený pohyb, tím pádem by nebylo schopné dostat se zpět do bezpečné polohy.

Doporučujeme tedy miminko odnaučit na zavinovačku trochu dříve, než si tuto dovednost osvojí, abyste na to měly čas.

Kdy je tedy správná doba? Těžko říci, protože každé miminko to zvládá jinak, ale všeobecně se uvádí věk kolem 3 měsíců. Odzavinování se ale nemusíte zbytečně obávat. Uvidíte, že to nakonec nebude tak těžké.

Malý tip od nás na závěr

Až přijde čas vaše děťátko odnaučit na zavinovačku, zkuste ho před spaním zavinout do lehké dečky, která se postupně ,,rozbalí“. Miminko tak bude usínat s dobrým pocitem, zavinutí se postupně uvolní, a děťátko si tak snadněji zvykne na prostor kolem sebe.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross