Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

V jaké poloze má spát novorozenec?

spánek novorozence

Výběr správné polohy pro novorozence ke spánku je důležitým faktorem pro jeho bezpečí a prevenci rizika tzv. SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence). V tomto článku bychom vám rády poskytly přehled vhodných a méně vhodných poloh, které můžete použít při uspávání a spánku novorozence.

Jak má spát novorozenec a prostor pro spánek

Pojďme se nejprve podívat na správný prostor pro spánek miminka, tedy postýlku, která by měla zajišťovat dostatečnou cirkulaci vzduchu. Fajn pomocníkem je sklápěcí bočnice pro jednodušší přístup.

Důležitou součástí postýlky je matrace, která by měla být dostatečně tvrdá a rovná. Nedoporučuje se molitan nebo paměťová pěna, která nejenže špatně dýchá, ale neposkytuje dostatečnou podporu pro zdravý vývoj miminka. Doporučují se ani matrace z kokosových vláken nebo bambusu.

Jak spí novorozenec a co (ne) potřebuje?

Velmi důležité je také to, že novorozenec nepotřebuje polštář (ani na fixaci hlavičky nebo kvůli přeležení hlavičky jako prevenci) ani peřinku.

Vhodnou pomůckou místo peřinky je zavinovačka nebo swaddler, který vřele doporučujeme také kvůli tzv. Moroovu reflexu.

Novorozenci mají rádi pro spánek těsné sevření, ale samozřejmě takové, které je neomezuje ve zdravém pohybu. Především v oblasti kyčlí, což správný swaddler poskytuje.

V jaké poloze má spát novorozenec?

Spaní na zádech

Odborníky nejdoporučovanější, nejbezpečnější a nejzdravější poloha pro spánek novorozence je spaní na zádech. To znamená uložení miminka na pevný, rovný povrch bez polštářů, peřinek nebo dek, hraček a všech zbytečností, které miminko akorát ohrožují udušením.

Spaní na boku s oporou

Spaní miminek na boku se přímo nedoporučuje, ale může být vhodné pro děťátka s refluxem nebo dýchacími problémy.

Je ovšem nesmírně důležité zajistit, aby miminko během spánku neskončilo na bříšku, protože se samo ještě nedokáže přetočit zpět, a to ani hlavičkou. Novorozenec nemá dostatečně vyvinuté pohyby těla, aby se dokázalo z takto nebezpečné situace dostat samo. Miminko tedy mějte stále pod dohledem, zejména v této poloze.

Poloha novorozence při spaní na bříšku

Spaní novorozenců na bříšku se nedoporučuje z výše zmíněných důvodů. Nejbezpečnější polohou pro spánek novorozence je poloha na zádech.

Nezřídka ale spaní na bříšku miminku vyhovuje a může se stát, že tuto polohu bude vyžadovat. Přeci jen, miminka preferují spánek na hrudi maminky a tam spí na bříšku.

Ke spaní na bříšku může být také lékařská indikace, nicméně v takovém případě je zásadní dbát pokynů pediatra.

Společný spánek

Spánek miminka s rodiči je naprosto přirozený a už z dob pravěku je doloženo, že všichni členové rodiny spali spolu, jak z hlediska bezpečnosti, tak pohodlí a klidu.

Proč se svým novorozeným miminkem nespat, když to tak miluje? Uvidíte, že i vy budete spát klidněji, když budete mít miminko ,,po ruce“ než v noci nekonečně vstávat a děťátko zase ukládat, když chce jen uklidnit vaší přítomností.

Skvělou možností je také přístavná postýlka, kterou upevníte pevně ke svojí posteli, zajistíte tak bezpečnost i blízkost s miminkem.

Je však opět důležité dbát na bezpečnost: tedy nebrat miminko na měkký povrch a také mezi polštáře a další přikrývky. Miminko by rozhodně nemělo spát v blízkosti někoho pod vlivem omamných látek.

Když miminko spí s rukama nahoře

Tuto polohu přidáváme na základě dotazů a můžeme k tomu dodat jen to, že není důvod, proč by tak děťátko nemohlo spát, když mu to vyhovuje. 😊

Jakou vychytávkou si ještě můžeme pomoci?

Už v porodnici se setkáte s monitorem dechu, který je určitě nezbytnou výbavou pro prevenci SIDS, kterou rozhodně doporučujeme.

Jedná se o podložku, která je umístěna pod matrací miminka a připojena k vyhodnocovací jednotce, jež pracuje na základě nádechů a výdechů miminka.

Určitě doporučujeme absolvovat kurz první pomoci miminka nebo si alespoň nastudovat, jak postupovat, pokud se monitor rozhouká. Monitor vás pouze upozorní na to, že je něco špatně. Situaci za vás bohužel ale nevyřeší.

Závěrem k tomu, jak dávat spát novorozence

Závěrem už snad jen to, že nic se nemá přehánět, váš mateřský instinkt vám jistě napoví, co je a není vhodné, a miminko vám také dá najevo, kdy je mu dobře a kdy naopak potřebuje třeba jen malou změnu. 😊

Pokud jste teprve nastávající maminka a máte obavy z toho, co vás čeká, zkuste naši audioknihu o spánku novorozenců.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross