Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

V čem má spát novorozenec?

jak oblékat miminko na spaní

Novorozené miminko nám do života přináší nejen plno radosti, ale také řadu otázek. Jednou z nich je: ,,Jak oblékat miminko na spaní?“ V tomto článku se zaměříme na doporučení týkající se spánku novorozenců s důrazem na jejich bezpečnost a pohodlí.

Jak oblékat miminko na spaní

  • Materiály: Vždy vybírejte přírodní materiály, jako je bavlna, která je nejen prodyšná, ale také příjemná na jemnou kůži miminka. V letních měsících je výbornou volbou mušelín, který je prodyšný a savý. Syntetické látky mohou, mimo přehřívání a pocení, způsobovat alergické reakce. Doporučovány jsou také prací prostředky a aviváže určené na alergickou a dětskou pokožku.
  • Správný střih a velikost: Nekupujte příliš těsné oblečení, mělo by být volné, umožňovat pohyb a neškrtit.

Malý tip: Příliš těsné oblečení kolem plenky může způsobit, že ji zmáčkne a plenka následně nemusí udržet správně svůj obsah. Především v noci, kdy nepřebalujete miminko tak často.

  • Vrstvení: Ideální možností toho, v čem spí novorozenec i starší miminko, je oblékat ho po vrstvách. Výbornou základní vrstvou může být bavlněný overal, který doplníte zavinovačkou (v případě novorozence), u starších kojenců spacím pytlem nebo lehkou dekou.
  • Prostředí ke spánku: Pro zajištění pohodlí a bezpečí není důležité jen v čem miminko spí, ale také kde. Celkové prostředí ke spánku může mít na jeho kvalitu vliv. Teplota v místnosti by neměla být příliš vysoká, ideálně mezi 18-21 stupni Celsia. Neméně důležitá je bezpečnost. Postýlka by neměla být plná plyšáků a různých polštářků, do kterých se může miminko vklínit a které mu mohoz zamezit dostatečný prostor k dýchání. Toto se týká především novorozenců a malých kojenců, kteří se začínají přetáčet, ale ještě to nedokáží na obě strany.

Co na spaní pro miminko, které se odkopává

Výborným pomocníkem je spací pytel, který miminko nijak neomezuje v pohybu, ale zároveň ho udržuje v teple. Na trhu jsou dostupné různé typy, ať už klasické nebo nožičkové, stačí si vybrat. U novorozenců a miminek, která stále ruší ze spánku tzv. Moroův reflex, je výbornou volbou zavinování. Jak na něj?

Swaddling a jeho význam

Swaddling neboli zavinování je technika, která spočívá v bezpečném zavinutí miminka do plenky nebo jiné k zavinování určené pomůcky. Jde o imitaci pocitu omezeného prostoru, který miminko mělo v děloze. Výsledkem by tedy měl být pocit bezpečí a pohodlí.

Jak správně miminko zavinout?

My rozhodně doporučujeme použití swaddleru, u kterého máte jistotu, že miminko zavinete správně, aniž byste mu omezily volnost pohybu v kyčlích, která je velmi důležitá pro vývoj. Zároveň je s ním zavinutí dostatečně pevné. Další možností je využití velké plenky, která je k zavinování vhodná.

Postup zavinování do velké plenky

  1. Rozložte si plenku na pevný povrch tak, aby jeden z rohů směřoval nahoru a vy jste ho mohly přehnout dolů (jen asi do poloviny – nikoli tak, aby vám vznikl trojúhelník).
  2. Položte miminko na swaddler tak, aby hlavička ležela nad složeným rohem.
  3. Chyťte levý roh, kterým miminko překryjte a zastrčte jej pod jeho pravý bok.
  4. Přehněte spodní roh nad nožičky dítěte podle velikosti tak, že ho můžete miminku zastrčit až pod ramínko.
  5. Nakonec přehněte pravý roh kolem miminka a zastrčte zase pod pravý bok. Dejte pozor na příliš těsné utažení.

Doporučujeme také shlédnout instruktážní videa.

Kdy miminko zavinovat?

Kdykoliv. V prvních týdnech můžete miminko zavinout po každém přebalení, záleží na jeho preferenci. Jsou děti, které zavinování milují a jiné si cítí lépe volněji.

Nemusíte se tedy bát využít ho na denní spánek, který vám může dělat potíže. O tom, jak uspat miminko přes den, si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Zavinovat můžete klidně do té doby, než se miminko začne přetáčet na bříško. Tou dobou byste z důvodu bezpečnosti již zavinovačku nebo swaddler měly přestat používat. Nemusíte mít obavy, určitě to půjde snáz, než si myslíte.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross