Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Tipy pro klidný spánek miminka

klidný spánek miminka

Spánek je jednou ze základních potřeb miminek a prvním velkým tématem novopečených rodičů. Především maminky, které o děťátko primárně pečují, často tápou a hledají odpovědi na otázky typu ,,Jak vypadá spánek novorozence?“, ,,Co udělat pro klidný spánek miminka?“ nebo ,,Jak přesunout spící miminko do postýlky?“ a mnoho dalších otázek, které vyvstanou při plnění nové role. Role, která může být zpočátku velmi náročná.

Spánek u dětí je individuální

Spaní miminek bývá zpočátku záhadou, kterou však postupně rozluštíte a budete si vědět rady. Můžete, a nejspíš tak učiníte, shlédnout hromady článků a videí, ale každé miminko je jedinečné a platí na něj něco jiného. To vám potvrdí každá maminka, která již má zkušenosti. Musíte tedy vytrvat a zkoušet. Určitě brzy přijdete na to, co vyhovuje vám a vašemu miminku.

Osvědčené tipy, jak na spánek miminek

Vytvořte pohodlné a klidné prostředí

Pokud chcete vyzrát na spánek kojence nebo na nepředvídatelné spaní novorozence, v obou případech je důležité vhodné spánkové prostředí. Nezapomínejte také, že nejen postýlka, ale celkově prostředí, ve kterém miminko spí, by mělo být především bezpečné. Zde uvádíme základní osvědčené tipy:

  • Ujistěte se, že v místnosti je příjemná teplota. Pro klidný spánek dětí se doporučuje teplota mezi 18-21 stupni Celsia. Toto rozmezí je vhodné jak pro spánek kojenců, tak novorozenců, které není dobré přehřívat.
  • Ztlumte světla, stačí malá lampička, doporučuje se zejména červené světlo, ale skvěle poslouží třeba i solná lampa.
  • Z postýlky odstraňte všechny zbytečnosti, které sem nepatří. Plyšáky a různé ozdoby miminka ke svému klidnému a bezpečnému spánku nepotřebují.
  • Pro správný vývoj nejen zad, by mělo děťátko spát na dostatečně tvrdé a prodyšné matraci.
  • Stejně tak minimálně v prvních dvou letech zapomeňte na polštář a přikrývku. U starších miminek, která se už umí sama přetáčet, nahraďte zavinovačku spacím pytlem, který je bezpečný a skvěle poslouží, aby miminku nebyla zima.

Vytvořte rutinu

Za nás jeden z nejdůležitějších a klíčových pomocníků na cestě za klidným usínáním, pokud váš malý poklad není zrovna spavé miminko. Zavedení rutiny před spaním je pro děťátko ukazatelem, že je čas na spánek.

Je důležité být především konzistentní a dodržovat stále stejný postup, jak už víme, miminka mají ráda pravidelnost. Zařadit můžete koupání, čtení pohádek nebo třeba bílý šum, který hlavně novorozencům připomíná období u maminky v bříšku.

Uspávání na fitbalonu nebo v nosítku

Abyste nemusely při uspávání svého kojence stát nebo chodit, protože má rád při usínání pohyb, zkuste následující pomocníky.

  • Fitbalon – tato cvičící pomůcka skvěle pomůže s uspáváním miminka. Jemné pohupování na míči ze strany na stranu vám nejen trošku protáhne záda, ale miminku opět připomene pocity z dělohy a pomůže mu snadněji usnout.
  • Nosítko – jeden z nejvíce využívaných pomocníků, který si maminky oblíbily. Již z historie známe šátkování, proč nevyužít i modernější způsob? Vždy však klaďte důraz na správnou funkčnost nosítka, které musí být používáno správně. Miminko by v něm rozhodně nemělo viset, nožičky mají být v poloze do M, s kulatými zády. Určitě si tedy nechte poradit certifikovaným prodejcem.

Kojení

Kojení je snad nejpřirozenějším a miminky nejoblíbenějším způsobem k usínání. Noční kojení je především pro novorozence nezbytné kvůli jejich malému žaludku. U starších kojenců, kteří již kojení v noci nepotřebují tak často, se může jednat o snadný způsob k opětovnému usnutí, aniž byste se musely více namáhat.

Trpělivost a emocionální spojení

V prvních měsících a letech s děťátkem je potřeba především velká dávka trpělivosti doplněná obrovským množstvím lásky, mazlení a dodání pocitu bezpečí. Nezapomeňte, že miminko nemůžete rozmazlit láskou a kontaktem. Naopak, vytvoříte si tak mezi sebou velmi silné pouto.

Rozhodně je správně, když nenecháte miminko zbytečně dlouho plakat bez odezvy, na kterou čeká. Neumí být vypočítavé a nepláče proto, že by vámi chtělo manipulovat. Toto jsou pozůstatky výchovy našich babiček a rodičů, kterých není nutno se držet. Naopak, my jsme jednoznačně proti těmto technikám vyplakávání.

Na závěr

Nečekejte, že každá rada a tip, který získáte, hned zabere. Jak jsme již psaly, každé miminko je jedinečné a co zabere na jedno, druhému se líbit nemusí.

Některé děti usínají snadno, samy, jiné k tomu potřebují více či méně pomoci členů rodiny. Buďte trpělivé a citlivé k potřebám svého miminka a uvidíte, že si vše brzy sedne a každé náročné období dříve či později zase skončí.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross