Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Bílý šum pro novorozence: skvělý pomocník nebo důvod k obavám?

bílý šum

Rozhodně skvělý pomocník! Škodlivost bílého šumu nebyla nikdy prokázána, není tedy žádný důvod se obávat negativních vlivů nebo závislosti. Pojďme se tedy podívat na to, proč je mezi rodiči tak oblíbený.

Fakta ohledně škodlivosti bílého šumu

Díky zvyšující se popularitě bílého šumu se objevují také obavy ohledně jeho možné škodlivosti na sluch a vývoj miminek. V následujících řádcích se podíváme na některá fakta a studie, které tyto obavy vyvracejí a poukazují naopak na možný pozitivní a bezpečný vliv.

Studie prokázaly, že bílý šum může pomoci především s adaptací na nové prostředí, které bylo vyměněno za bezpečné prostředí maminčina lůna, které bylo na různé zvuky bohaté. O tomto se rozepíšeme v odstavci o pozitivním vlivu.

Poškození sluchu?

Často jsou vzneseny obavy ohledně možného poškození sluchu. Pokud je bílý šum používán v rozumné hlasitosti a délce, není známo, že by způsoboval poškození sluchu u dětí.

Je tedy vhodné dodržovat limity hlasitosti – lze snadno ověřit aplikací v telefonu na měření decibelů a dělat pauzy. Také se doporučuje přístroj, který bílý šum vydává, umístit v dostatečné vzdálenosti od miminka.

Důležité je vědět, že s ničím se to nemá přehánět. Bílý šum by měl sloužit pouze k relaxaci, zklidnění a ztlumení rušivých okolních zvuků, nikoli jako náhrada pro stimulaci a interakci. Za nás je tedy rozhodně skvělým pomocníkem, který doporučujeme.

Proč má bílý šum pro miminka tak pozitivní vliv?

Jedním z důvodů, díky kterému může bílý šum miminku pomoci s usínáním a lepším spánkem je ten, že mu připomíná zvuky z dělohy. Tedy jemu dobře známé prostředí.

Vzpomeňte si, co bylo slyšet z monitoru, na kterém jste sledovali srdíčko miminka v těhotenství.

Naše tělo vydává různé zvuky, a především tlukot srdce a ,,šumění“ cév miminko slyší velmi silně. Takže pokud mu napodobíte prostředí, kde se devět měsíců cítilo v naprostém bezpečí a pohodlí, můžete mu pomoci ke klidnějšímu spánku.

S čím může bílý šum pro novorozence pomoci?

Především pro novorozence je náš svět zatím neznámé místo se spoustou rušivých zvuků a dalších podnětů, které mu nedají spát. Monotónní zvuky a stálá hlasitost naopak mají schopnost působit relaxačním a uklidňujícím způsobem.

Zapnutím bílého šumu miminku utlumíte okolní vjemy, jako například zvuky aut, hlučného souseda nebo třeba cinkání nádobí.

Konzistentní pozadí zvuku je tedy pro mnohá miminka pomocníkem při usínání, při častém nočním buzení, a tím k celkově lepšímu spánku.

Zajímavá možnost využití bílého šumu pro děti – pomoc při koncentraci

Bílý šum není prospěšný jen při spánku, ale také při činnostech vyžadujících koncentraci a soustředění. U dětí s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD) nebo jinými obtížemi spojenými s problémy s koncentrací může bílý šum pomoci snížit rušivé vlivy a zlepšit jejich schopnost soustředit se na úkoly a učení.

Kde si opatřit bílý šum?

Bílý šum je snadno dostupný. Můžete si přímo koupit speciální přístroj, většinou v podobě plyšáka nebo třeba malé lampičky.

Ale pokud nechcete do těchto věcí příliš investovat, postačí mobilní aplikace, video z internetu nebo třeba i domácí ventilátor. Bílý šum můžete snadno zařadit do předspánkové rutiny vašeho děťátka přes den i na noc.

Malý tip na závěr: skvělým pomocníkem při usínání je také usínáček, který malým dětem dokáže dodat pocit klidu a bezpečí na jejich cestě do říše snů.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross