Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Spánek miminek ve věku 3-5 měsíců

miminka 3 až 5 měsíců

Že je spánek pro miminka velmi důležitý, protože jim pomáhá v růstu a rozvoji, už víme. Také jsme si již řekli, že každé miminko je jedinečné, má odlišné spánkové potřeby a že miminka ve věku mezi 3-5 měsícem spinkají celkem mezi 14-17h.

Když má miminko potíže s usínáním

V této fázi vývoje děťátka se může stát, že bude mít problémy se spánkem. Některá miminka mohou mít potíže s usínáním, jiná se mohou budit v noci a být nespokojená.

Je ale opravdu důležité si uvědomit, že tyto problémy jsou běžné a mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou koliky, bolesti zubů, růstové spurty a s tím spojený hlad, potřeba kontaktu s rodiči nebo obávaná spánková regrese.

Co je spánková regrese?

Čtyřměsíční regresi můžeme nazývat spíše progresí, protože v této době se miminko vyvíjí hodně kupředu. Spánek se začíná ustalovat, i když to může vypadat, že je to jeden velký chaos.

Spánkový cyklus se mění z dvoufázového na čtyřfázový. Nebojte, neznamená to, že když se teď miminko budí každou hodinu, že tomu tak bude pořád.

Jedná se o velký pokrok, stejně jako je to s motorickými dovednostmi, včetně přetáčení, které teď chce děťátko trénovat i v noci, nebo jako u růstového spurtu, kdy vyroste doslova přes noc.

Jak toto období sobě i děťátku ulehčit?

  • Pečlivě sledujte signály únavy
  • Dbejte na uspávací rituály
  • Poskytněte miminku dostatek prostoru pro trénink dovedností přes den
  • Může dojít k úbytku mateřského mléka, nebojte si říct o pomoc laktační poradkyni
  • Nedělejte žádné větší změny (režim, rituály atd.)
  • Zvažte spánkového pomocníka pro miminko, jako jsou usínáčci

Regrese trvá mezi 1-6 týdny a pokud vás to potěší, někdo ji ani nezaznamená. Je to přirozený proces, takže se toho nebojte. Zvládnete to.

Růst zoubků

Dalším faktorem ovlivňujícím spánek může být růst zoubků. Není nic neobvyklého na tom, že se první zoubek objeví ve čtyřech měsících nebo třeba v roce.

Zoubky mohou zlobit už v tomto věku, a tím pádem mohou ovlivnit spánek. Děťátko je nespokojené a  má bolesti.

Způsoby, jak ulevit od bolesti zoubků jsou různé, patří mezi ně například chladící kousátka, studená okurka, různé gely. Na trhu je nepřeberné množství produktů.

V každém věku je důležité dobré naladění a pochopení maminky, které děťátku pomáhá překonat všechna těžká období.

Na závěr

Pokud jste ještě nezačali s nastavením režimu, který miminku pomůže v pravidelnosti spánku, je nejvyšší čas. Děťátko ve věku 4 měsíců už by mělo mít nastavený režim především denního spánku. Náš tip: Přečtěte si, jak si ulehčit denní spánek miminka


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross