Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Sací reflex

sací reflex

Sací reflex je jedním ze základních instinktů, se kterým se miminko narodí. Tento reflex umožňuje nejen efektivně sát mateřské mléko, ale je i základním předpokladem pro správný vývoj stravovacích návyků v pozdějším věku.

Co je sací reflex?

Jedná se o instinktivní reakci novorozenců a kojenců, která se projevuje tím, že se při dotyku v oblasti kolem úst automaticky začnou otáčet za prstem a chtějí začít sát. Tato schopnost je přítomna už před narozením a hraje zásadní roli v úspěšném kojení.

Význam sacího reflexu

  1. Nutriční hodnota: Tato schopnost zajišťuje novorozenci a kojenci přijímat dostatečnou výživu, kterou potřebuje. Mateřské mléko je strava vytvořená miminku přímo na míru a poskytuje mu veškeré potřebné živiny pro zdravý vývoj.
  2. Emocionální význam: Kojení posiluje vazbu mezi děťátkem a maminkou, protože tento intimní proces podporuje citové pouto a navozuje pocit klidu a bezpečí.
  3. Vývoj řeči a ústní dutiny: Při sání dochází, mimo jiné důležité procesy, ke stimulaci správného vývoje svalů úst a jazyka, což je důležité pro pozdější rozvoj řeči.

Jak rozpoznat, že má miminko správný sací reflex?

V první řadě bychom rády podotkly, že pokud nemáte žádné problémy s přijímáním prsu a samotným kojením, není potřeba sací reflex zbytečně analyzovat. Pokud však máte nějaké pochyby, mohlo by vás zajímat:

  • Zda miminko automaticky otevře ústa a začne sát, když se jeho rtů dotknete prstem nebo bradavkou.
  • Reflex je obvykle silnější v prvních měsících života a postupně slábne s přibývajícím věkem. Nemusíte se tedy znepokojovat, pokud intenzita, se kterou miminko přistupuje k prsu, postupně slábne.

Jak sání podpořit?

  1. Správná poloha při kojení: Je důležité najít polohu, která bude pohodlná jak pro maminku, tak pro děťátko. To pomáhá podpořit správné sání a tím i jeho účinnost.
  2. Podpora kojení od prvních chvil života: Časný kontakt kůže na kůži a kojení hned po porodu podporuje vývoj sacího reflexu.
  3. Pravidelnost a trpělivost: Pravidelné přikládání již od narození. Pravidelné kojení zpočátku pomáhá nejen udržovat a zlepšovat sací reflex, ale rovněž napomáhá ke správnému spuštění laktace.

Kdy vyhledat pomoc?

Pokud máte pocit, že má váš novorozenec problémy se sacím reflexem, je dobré obrátit se na odborníka. Pediatr nebo laktační poradce vám mohou poskytnout užitečné rady a dostatečnou podporu.

Sací reflex je základem pro úspěšné kojení a má zásadní význam pro celkový vývoj dítěte. Jeho podpora a porozumění může novopečeným maminkám pomoci překonat první výzvy spojené s kojením. Nezapomínejte, že každé miminko je jedinečné a může mít odlišné projevy a preference.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross