Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Přetažené miminko – jak ho poznat a úspěšně uspat?

přetažené miminko

Přetažení je stav, kdy je miminko natolik unavené, aby mohlo snadno usnout. Tato únava může vést k podrážděnosti a neutuchajícímu pláči. Znáte to jistě i u sebe. Někdy jste tak unavení, že když si konečně lehnete, usnout se nedaří. U miminka, které ještě není schopné vlastní regulace, je to ještě horší. V tomto článku vám proto poradíme, jak poznat a uspat přetažené miminko.

Jak poznat přetažené miminko

  1. Zvýšená podrážděnost: Děťátko je neklidné, plačtivé a zdá se být více podrážděné než obvykle.
  2. Problémy s usnutím: I když se děťátko zdá být unavené, má problémy usnout. Může se zdát, že už spí, ale během chvilky se zase probudí.
  3. Změny v chování: Miminko může například odmítat jídlo nebo se celkově chová jinak. Může se zdát více „neohrabané“ a hůře koordinovat pohyby.
  4. Hyperaktivita: Někdy se unavené miminko, které nemůže usnout, projevuje naopak nezvyklou aktivitou. Přes velkou únavu si chce hrát a vypadá, že spánek je to poslední, na co myslí.

Jak uspat přetažené miminko

Uklidňující rutina

Pokud procházíte obdobím, kdy ještě nemáte zavedenou rutinu, je nejvyšší čas s ní začít. Právě v těchto situacích můžete ocenit její sílu, protože dáte miminku hned několik signálů, že je opravdu čas spinkat.

Tmavé a klidné prostředí

Miminku může k uklidnění pomoci tmavá, tichá místnost bez rušivých prvků, které miminko mohou nadále stimulovat nežádoucím způsobem.

Bílý šum

Použití bílého šumu může být skvělým pomocníkem, který miminku pomůže navodit pocit bezpečí a klidu.

Blízký kontakt

Houpání, hlazení, plácání po zadečku i váš klidný a pravidelný dech může miminku pomoci ke klidnému spánku.

Jak předcházet přetažení

  1. Pozorování signálů únavy: Hledejte známky únavy, mezi které (mimo zívání) patří tření očí, snížená aktivita, zarudlé obočí a další.
  2. Pravidelný spánkový režim: Snažte se dodržovat konzistentní časy pro spaní a probouzení. Časy samozřejmě závisí na věku miminka, protože spánková potřeba se mění a s ní i vhodný režim.
  3. Regulace stimulace: Vyhněte se přílišné stimulaci, jako je hlučné prostředí, příliš mnoho aktivit v krátkém čase nebo velké množství nových podnětů. Především s blížící se hodinou večerky.
  4. Rozložení denních spánků: Zejména malá miminka potřebují větší množství denních odpočinků, které je však vhodné rozložit v čase. Vyhnete se tomu, že máte prodlevu mezi posledním denním spánkem a večerkou příliš dlouhou.

Tip: Při přechodu na méně spánků může pomoci tzv. šlofík, který může být krátký i 10 minut, maximálně 20 minut. Pomůže vám vyplnit dlouhou dobu do večerky bez toho, aby se posunula. Hodí se především při přechodu na méně denních spánků.

Závěr

Přetažení miminka může být výzvou, ale rozhodně se netrapte, když k tomu dojde. Stává se to někdy každému. Důležité je, že se vám postupem času podaří pochopit signály únavy vašeho miminka, a díky tomu se takové situaci předejít. V případě přetrvávajících problémů se spánkem nebo usínáním je vždy lepší se poradit s pediatrem.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross