Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Spánek miminek od narození do 3 měsíců

spánek od narození do 3 měsíců

Spánek miminek od narození do tří měsíců je důležitou součástí jejich vývoje. Během této doby se dítě učí novým dovednostem a zlepšuje svou koordinaci a vnímání.

Nejčastěji tápeme někde uprostřed, tedy především ohledně spánku miminka ve 2 měsících. Proč tomu tak je?

Spánek 2měsíčního miminka

Spánek 2 měsíčního miminka začíná nabývat řádu, tedy už byste měly mít zlehka nastavený režim. Děti se v tomto věku začínají více projevovat a vnímat okolí.

Jaký je režim 2měsíčního miminka?

Celkový režim se odvíjí od aktuálního vývoje každého děťátka, ale obecně miminko prospí 15-17h denně. Většinu času by mělo spinkat v noci, ale nemusí tomu tak být.

Abyste miminku pomohly, snažte se ho krmit především přes den, aby se v noci tzv. nedojídalo.

Spánek 3měsíčního miminka

Režim 3měsíčního miminka a jeho spánek se příliš neliší. Vaše miminko může být ranní ptáče, které vstává už mezi 5-6h, tedy první denní spánek už má v 8h. Miminko vydrží bdít okolo 1-1,5h, přičemž minimální délka denního spánku jsou 4h. Počet spánků tedy závisí na tom, jak dlouho vydrží miminko spát vkuse. V tomto věku nejsou výjimečné 30min odpočinky.

Detailně se režimu podle jednotlivého věku budeme věnovat v dalších článcích.

Zde je několik faktů o spánku miminek do 3 měsíců:

  • Novorozenci spí až 16-17 hodin denně, ale často se budí na krmení.
  • Novorozenci mají nepravidelný spánek, spí krátké úseky a často se budí na krmení nebo výměnu plenky, která je v tomto období hodně častá.
  • Novorozenci obvykle spí v intervalu 2-4 hodiny a mohou být velmi aktivní v noci, protože zatím nemají vyvinuté vnímání dne a noci.
  • Je důležité zajistit bezpečné prostředí pro spánek. Dbejte na to, aby měli pevnou matraci a nepoužívali polštáře, deky nebo hračky. V raném věku není vhodný ani usínáček, kterého doporučujeme zavádět až později, kdy může být skvělým pomocníkem a asociací.
  • Během prvních týdnů života se mohou novorozenci cítit nejistě bez blízké přítomnosti maminky. Proto v tomto období miminka preferují spánek na hrudi maminky nebo tatínka. Hlavně v období šestinedělí je kontakt celkově velmi žádoucí, klidně „skin on skin“, pokud to oběma vyhovuje.
  • Sledování signálů únavy u novorozenců může být obtížné, ale můžete se pokusit pozorovat, zda se dítě vrtí nebo brouká, když je unavené. V prvních dnech či týdnech mohou miminka usínat poměrně snadno.
  • Ve věku 2-3 měsíců by se spánek měl začít stabilizovat a miminko by mělo začít spát delší úseky. Doporučujeme zavádění rituálů.

Spánek miminek narození do tří měsíců může být náročný, ale je důležité si uvědomit, že jde o přirozenou součást vývoje miminka. Neztrácejte naději, když váš novorozenec nebo kojenec v tomto věku má problémy s usínáním. Chce to trochu času a cviku a jistě brzy zjistíte, co na vaše děťátko platí.

U opravdu malých miminek se netrapte s režimem, ten začněte řešit postupně. Není žádná ostuda, když vaše 2 měsíční miminko nespí přesně podle hodinek.

Tip: Pročtěte si také naše další články o spánku miminek, kde najdete odpovědi na své otázky.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross