Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak naučit dítě spát celou noc?

jak naučit dítě spát celou noc

Přesný návod, jak naučit miminko spát celou noc, neexistuje. Bohužel. Je však důležité mít na paměti, že schopnost miminka spát celou noc je individuální a liší se u každého dítěte, stejně jako doba, kdy začnou sedět nebo chodit. V tomto článku vám přesto poradíme, jak miminku pomoci prospat celou noc.

Co rozhoduje o tom, kdy miminko prospí celou noc?

Celkový vývoj, včetně spánkových vzorců, je individuální a ovlivňuje ho mnoho různých faktorů, mezi něž patří především tyto:

 1. Věk: Určitá část dětí začíná spát celou noc mezi třetím až šestým měsícem. Jsou ale děti, které celou noc prospí až ve dvou letech. Kdy miminko prospí celou noc, tedy nemusí být vždy otázkou věku.
 2. Fyzický vývoj: Každé dítě potřebuje dosáhnout určité úrovně fyzického vývoje, aby mohlo spát déle. To zahrnuje schopnost zpracovávat potravu efektivněji a udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Miminko spí celou noc až ve chvíli, kdy je na to fyzicky připraveno.
 3. Návyky a rutina: Vytvoření spánkové rutiny a její pravidelné dodržování je klíčové. Některé děti nejsou citlivé na pravidelnost a režim, avšak většina miminek preferuje předvídatelnost ve svém spánkovém rytmu. Děti, které mají pravidelný spánkový rytmus, obvykle začnou spát celou noc dříve.

Kdy miminko prospí celou noc? Jak ho to naučit?

Pojďme se nejprve podívat na to, proč některé děti prospí celou noc dříve než jiné. Odpověď je nasnadě.

 • Individuální rozdíly: Každé dítě je unikátní a má svůj vlastní vývojový plán – časový plán, který zahrnuje i schopnost prospat noc bez probouzení.
 • Zdravotní faktory: Některé zdravotní problémy, jako jsou třeba reflux nebo potíže s dýcháním, mohou způsobovat častější buzení. Zkuste se tedy zaměřit také na to, zda vašemu miminku v celonočním spánku nebrání nějaký zdravotní problém.
 • Rodinné a domácí podmínky: Prostředí, ve kterém žijeme, významně ovlivňuje náš život, tedy i spánek. Jinak tomu není u našich nejmenších členů, jejichž kvalitu spánku může ovlivnit hluk nebo třeba přítomnost sourozence.

Jak naučit miminko spát celou noc?

Zde je několik bodů, které vám mohou pomoci. Není však potřeba na vaše děťátko tlačit. Vyzkoušejte naše tipy, ale nechte tomuto procesu spíše volný průběh.

 1. Nastavte rutinu: Pravidelné, opakující se činnosti pomáhají miminku pochopit, že je čas jít spát. I v pozdějším věku bude dítě vědět, že například po večeři a koupeli následuje čtení pohádky a spánek. Už ví, co ho čeká, a samo se na spánek připraví.
 2. Zapojte do rutiny děťátko: Starší batolata už mohou převzít některé body z rutiny do vlastních rukou. Sami uvidíte, jak je to bude bavit. Můžete svoji ratolest například nechat donést oblíbeného plyšáka na hraní, krém po koupeli nebo dudlík. Tím své dítě postupně naučíte, jak se může samo uklidnit.
 3. Zajistěte vhodné prostředí: Tichá, temná ložnice s pohodlnou postýlkou a třeba oblíbenou hračkou mohou zajistit ideální podmínky pro klidný spánek. Problémy se spánkem mohou nastat například v cizím prostředí. V takových případech miminku pomůžete, když mu vezmete známé věci, například spací pytel, polštářek nebo již zmíněného plyšáka.
 4. Dbejte na celkové rozložení spánku: Nadměrná délka denních odpočinků může mít vliv na noční buzení. Miminko je zkrátka přespané. Stejně tak může mít negativní vliv naopak nedostatek denního spánku, kdy je miminko přetažené. Pokud si nejste jisti, jak dlouho by v jakém věku mělo děťátko přes den spát, mrkněte na náš přehled.
 5. Pozitivní asociace a trpělivost: Pokud se miminko v noci probudí, zachovejte klid a ticho. Co nejdříve a tiše ho uklidněte a vraťte do postýlky. Buďte trpěliví a důslední, naučit miminko spát celou noc není záležitostí dní, ale týdnů až měsíců.

Závěrem

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a co funguje na jedno, nemusí fungovat na druhé. Pokud byste narazili na větší problémy nebo nejistotu, je vhodné se poradit s pediatrem. Pamatujte, že každé děťátko prochází mnoha obdobími a v určitých fázích je zcela normální, že se probudí i desetkrát za noc. Dejte mu čas, naslouchejte jeho potřebám a zkuste doporučené rady a postupy.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross