Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Čtyřměsíční spánková regrese

spánková regrese

V prvních měsících s miminkem vás čeká spousta novinek, a jednou z těch nejznatelnějších může být spánková regrese. Nebo spíše progrese? Tato velká změna v životě miminka typicky nastává kolem 4. měsíce věku. Každé miminko má však své vnitřní hodiny nastaveny trochu jinak, proto se průběh i načasování tohoto období může u každého lišit.

Fakta o spánkové regresi

  • Vývojový milník: Čtyřměsíční regrese není nic, s čím byste měly bojovat. Naopak se jedná o zcela přirozenou fázi vývoje vašeho děťátka. V tomto věku začínají děti procházet i hlubšími fázemi spánku podobně jako dospělí, což se do nynějška nedělo.
  • Změny ve spánkových cyklech: Během regrese začínají miminka více rozlišovat i spojovat jednotlivé spánkové cykly, což může vést k častějšímu nočnímu probouzení.
  • Dočasný jev: Regrese trvá u každého miminka odlišnou dobu, nejčastěji mezi 1-6 týdny. Vždy je však toto období pouze přechodné. Nemusíte se proto obávat, že by šlo o trvalý stav.

Co v tomto období můžete očekávat?

Častější probouzení

Miminka se mohou v noci začít budit častěji a mít problémy s opětovným usínáním. U denních odpočinků můžete také zaznamenat jisté změny, například výrazné zkrácení jednotlivých spánků, odmítání nebo naopak vyžadování spaní v kočárku nebo nosítku. Změny se mohou projevit ve všem, co se týká spánku, ale také nemusí.

Změny ve stravování

Četnost nočních buzení může mít za následek zvýšenou potřebu nočního krmení. Především pokud kojíte a miminko je zvyklé u prsu usínat, bude pravděpodobně vyžadovat kojení při každém probuzení.

Náladovost

Vaše dosud spokojené miminko může začít být náladovější nebo unavenější během dne kvůli nedostatku spánku. I když se snažíte sebevíc, stále je nespokojené. Vydržte a hledejte nové způsoby uspávání. Až tímto obdobím projdete, možná nakonec oceníte změny, které s sebou přinese.

Jak spánkovou regresi zvládnout?

Vytvoření rutiny

Děťátko může být v tomto období také zmatené a cítit se nekomfortně. Pomozte mu s dodržováním rutiny a dbejte na konzistentnost.

Prostředí

Pohodlné, tiché, tmavé prostředí může miminku pomoci zlepšit kvalitu spánku. Udržujte v noci tmu, aby se jeho spánkový režim nepřetočil a miminko nespalo více přes den. Pomozte si pouze malou lampičkou, ideálně s červeným světlem. Výborným pomocníkem jsou především v letních měsících zatemňovací závěsy.

Pomocníci

Nebojte se zkoušet různé pomůcky, ať už se jedná o bílý šum nebo třeba muchláčka, který může miminku pomoci s uklidněním. Vždy v první řadě dbejte bezpečnostních opatření.

Řekněte si o pomoc

Nejen při péči o miminko, které prochází spánkovou regresí, ale i všeobecně, se nebojte říci o pomoc. Partnerovi, členům rodiny nebo třeba kamarádce. Každá chvilka, kterou budete mít pro sebe (ať už ji využijete aktivně nebo k odpočinku) může významně prospět vaší psychické pohodě.

Trpělivost

Ne nadarmo se říká: „trpělivost růže přináší“. V péči o miminko platí to samé, pokud jde o úspěšné zvládnutí náročnějších období. Při velkém psychickém, ale i fyzickém vypětí, především kvůli spánkové deprivaci, se jedná o těžký úkol. Ale nebojte a vytrvejte. Brzy najdete způsob, jak celý kolotoč péče o miminko hravě zvládnout.

Závěrem

Čtyřměsíční spánková regrese je normální fází vývoje, kterou projde každé miminko. I když může být náročná pro všechny členy rodiny, existují způsoby, jak ji zvládnout. Pamatujte, že tato fáze je dočasná. S časem se opět stabilizuje a spánkové vzorce dostanou svůj řád.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross