Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Bojkot kojení – jak ho překonat?

bojkot kojení

Bojkot kojení je situace, kdy kojenec najednou začne kojení odmítat, i když s ním doposud žádné problémy neměl. Miminko se při kojení kroutí, pláče a celkově je viditelně nespokojené. Bojkot kojení se může objevit v různém věku miminka a může být pro každou maminku velmi stresující. Příčiny bojkotu mohou být různé, stejně jako způsoby, jak bojkot kojení překonat.

Jak poznat bojkot kojení

Bojkot kojení nejčastěji poznáte podle následujících příznaků:

 • Náhlé odmítání kojení: Miminko, které dosud pilo bez obtíží, náhle začne prs odmítat.
 • Pláč a neklid u kojení: Miminko může být při pokusech o kojení výrazně neklidné, tedy úplný opak toho, jak tomu bylo dosud. Miminko se kroutí u kojení a může také začít plakat.
 • Změny ve spánkovém a stravovacím režimu: Typickým příkladem bojkotu je, že děťátko začne spát déle než obvykle a projevuje menší zájem o jídlo.

Možné příčiny, proč se miminko kroutí při kojení

Příčin bojkotu kojení může být hned několik, od mírného diskomfortu, až po závažné zdravotní stavy. Nejčastěji se jedná o tyto:

 • Nemoc nebo jiný diskomfort: Pro malá miminka je každá nepříjemná fyzická změna velmi náročná. Třeba takové nachlazení, rýma nebo ušní infekce mohou způsobit, že je pro ně kojení nepohodlné. Důvodem, proč se miminko kroutí u kojení, může tedy být zdravotní stav.
 • Velké změny: Cestování, stěhování nebo jiné velké změny v rodině mohou miminko znepokojit a vést k bojkotu kojení.
 • Reakce na maminčinu stravu: Některé potraviny nebo léky, které maminka konzumuje, mohou změnit chuť jejího mléka, což se může odrazit na průběhu kojení.
 • Stres nebo únava maminky: Ano, i emocionální a psychický stav maminky může kojení ovlivnit. Nezapomínejte, že miminko je na vás emocionálně velmi vázané a vnímá všechny vaše pocity i změny v chování.

Jak dlouho trvá bojkot kojení

Bojkot kojení může mít různé trvání v závislosti na tom, co ho způsobilo. Zatímco přechodné problémy mohou mít krátké trvání, závažnější zdravotní stavy mohou trvat i týdny.

 • Krátkodobý bojkot obvykle trvá několik dní, což může být způsobeno menšími problémy, jako je nepohodlí zapříčiněné růstem zoubků nebo dočasná změna chuti mateřského mléka.
 • Střednědobý bojkot může trvat týden nebo dva, příčiny mohou být hlubší, například se může jednat o zdravotní problémy.
 • Dlouhodobý bojkot může v náročnějších případech trvat i déle než dva týdny. Nejčastěji bývá spojen s vážnými zdravotními problémy nebo významným emocionálním vypětím, způsobeným například stresem v rodině.

Jak překonat bojkot kojení

 1. Zachovejte klid: Ač se to snadno řekne a hůře provede, zachovejte klid a buďte trpělivé. Tato situace zpravidla není nevratná a stres maminky může situaci ještě zhoršit.
 2. Zkuste jinou pozici: Někdy může pomoci jen zdánlivě banální změna, kterou je jiná pozice při kojení.
 3. Ověřte zdravotní stav dítěte: Ujistěte se, že miminko není nemocné. Pokud máte podezření na nemoc, rozhodně navštivte pediatra.
 4. Nabídněte prs v klidném prostředí: Zkuste kojení v tichém, klidném prostředí, bez zbytečných rozptylujících vjemů. Zkuste miminku zakrýt výhled třeba lehkou plenkou.
 5. Zkuste kojit, když je miminko v polospánku: Někdy miminko prs lépe přijme v polospánku nebo téměř spící. Sací reflex je silný a funguje i v takovém stavu.
 6. Kůže na kůži: Určitě jste již slyšely o tzv. bondingu. Jeho princip je účinný i při kojení. Tento typ kontaktu může pomoci posílit vaši vazbu s miminkem, a usnadnit mu tak překlenutí tohoto náročného období pro vás oba.
 7. Laktační poradkyně: Profesionální poradenství je v oblasti kojení velmi prospěšné. Proč ho tedy nevyužít i při řešení podobného problému? Bojkot kojení může být přirozenou součástí kojení a zkrátka k němu může dojít.

Závěrem

Bojkot kojení je většinou pro maminku i děťátko frustrující a náročný, ale je důležité mít na paměti, že se obvykle jedná o dočasný stav. Se správným přístupem a podporou se většina dětí brzy vrátí k bezproblémovému kojení.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross