Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Sedm novorozeneckých tipů

Novorozenecký spánek – tip č. 1

Ujistěte se, že Vaše miminko během každého kojení dostává plnou dávku. Novorozené miminka jsou velmi spavá a mohou strávit až 20 hodin denně spánkem. Během kojení dochází k uvolňování oxytocinu – tzv. “ mazlící hormon “– maminka s miminkem díky tomuto hormonu navazují silné pouto. Také pomáhá miminku relaxovat a mnohdy je natolik uvolněné, že je schopno v půlce kojení usnout. Takže pokud to není záměrem, klidně miminko jemně pohlaďte když cítíte, že usíná ale víte, že by ještě mohlo pár mléčných loků dát, po tvářičce, aby se probudilo a dostalo plnou dávku kojení. Ideálně doporučujeme, aby miminko pilo co 2,5 až 3 hodiny v průběhu dne a v noci co 3-4 hodiny. Pokud tohle ještě není Váš případ nebojte se, soustřeďte se na kojení a společné chvíle s miminkem a brzy se tam dostanete.

Novorozenecký spánek – tip č. 2

Pomozte Vašemu miminku rozpoznávat den a noc. V průběhu dne se snažte, aby cítilo ruch běžného dne. Novorozenci jsou velmi spaví obecně, proto není nutné, abyste okolo něj v průběhu dne našlapovali po špičkách nebo, aby měli tmu v průběhu denních odpočinků. Jestliže dáte novorozence v průběhu dne spinkat do jeho postýlky, nechte pootevřené dveře, aby slyšelo denní ruch. Když je vzhůru mluvte na něj a hrajte si s ním. V noci, mějte v pokoji tmu a ticho. Během kojení používejte monotónní hlas, pokud budete utěšovat, šeptejte, používejte tlumená světla. Po nakojení/nakrmení a odříhnutí, pokládejte miminko zpět do postýlky. Přebalit doporučujeme během kojení, než přiložíte k druhému prsu nebo při UM, těsně, než dokončí lahvičku. Tímto způsobem Vám bude miminko bude ke konci kojení/ krmení usínat a můžete jej rovnou položit do postýlky v klidu.

Novorozenecký spánek – tip č. 3

Novorozence nerozmazlíte. I my nedoporučujeme vytváření špatných návyků k usínání, ale víme, že vše má svůj správný čas, odůvodnění a logiku na implementaci, novorozenecké období to ale není. Nemějte obavu pokud Vám novorozené miminko u kojení usíná nebo jej nosíte v šátku, nosítku, houpete jej, aby usnulo. Během doby, které říkáme 4. trimestr dělejte vše, co chcete nebo potřebujete, abyste Vy a hlavně miminko byly spokojení a šťastní. Okolo 3. měsíce pak začneme tyto berličky postupně odhazovat.

Novorozenecký spánek – tip č. 4

Dodržujte dobu mezi spánky. Novorozenci se  velmi rychle přestimulují a jsou přetažení. Jejich malé hlavičky jsou ještě nevyvinuté a náš svět je tak zajímavý… Tolik věcí na co se mohou dívat a všechno to vstřebávat. Někteří novorozenci mají tendenci okolí vypustit a spí kdykoliv a hlavně kdekoliv. Jiné zajímá okolí, hltají ho plnými doušky a pak mají problém zaspat, neboť si nechtějí nechat něco utéct. Většinou se to stává okolo 6-8 týdne, kdy více vnímají okolí. Ideální čas, kdy mají být děti v tomto věku vzhůru je okolo 45 minut, každý týden se to prodlužuje o cca 10 minut, jak rostou. Pokud po cca 1 a půl hodině děťátko samo od sebe neusne, tak mu musíte pomoci. Jak? To se dozvíte v e-booku Spánek není jen sen.

Novorozenecký spánek – tip č. 5

Začněte ráno s úsměvem. Několik rodin se nám ozvalo a jejich největším problémem bylo, že jejich děťátka vstávala mezi půl pátou až šestou hodinou ranní. Toto opravdu není ten správný čas, kdy se mají děti i dospělí budit. Nevíme, jak Vy, ale každý den vstávat v tuto dobu opravdu nechceme. Proto si prosím zapamatujte, že když se takto děťátko vzbudí, tak dělejme vše proto, aby zase usnulo a vzbudilo se později. Ideální čas, kdy by děti měly vstávat je mezi půl sedmou až osmou hodinou ranní. Jestliže vstanou v tuto dobu, tak budou jistě vstávat úsměvem.

Elektronické knížky u nás i zakoupíte

Nejenom tyto rady můžete najít v našich knížkách – klikněte a přejděte do eshopu

Novorozenecký spánek – tip č. 6

Klid miminka opravdu potřebují. Každý mluví o třech trimestrech, ale málokdo ví, že existuje čtvrtý trimestr, což jsou první tři měsíce po porodu. Po celou tuto dobu miminko miluje, když má velmi podobné podmínky jako mělo u maminky v děloze. Miminka byla po celou dobu natěsnaná a těsný prostor milují i po narození. Moorův reflex – všichni určitě víme, jak z ničeho nic dětičky škubnou ručičkama. Díky tomu, že nemají miminka zralou nervovou soustavu, tak se neovládají a nekontrolovaně ručičkama máchají. Kolikrát se už stalo, že miminko se nechtěně bouchlo například do obličeje, začalo plakat a bylo probuzeno. Proto doporučujeme zavinovačku, která nedovolí ručičkám se nekontrolovaně pohybovat. Tím se nebudou miminka bouchat a budou spokojeně spinkat. 

Novorozenecký spánek – tip č. 7

Podpora správných spánkových návyků. Už jsme se dostali k poslednímu tipu. Okolo 4.-5. měsíce se z ničeho nic stane ze vzorového spáče miminko, které je vzhůru v noci co hodinu. Co s tím? Odpověď je jednoduchá – podpora správných spánkových návyků. Co to znamená? Například správné rozvržení dostatku potravy, rozlišení dne a noci atd. Přejde to samo nebo byste raději, co nejdříve zase měli zpět svého spáče? To, jak zajistit správné spánkové návyky se můžete dočíst v našem e-booku 3. a 4. měsíc v kostce, kde najdete mnoho informací ohledně tohoto období.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross