Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Miminko má po kojení pořád hlad, co dělat?

miminko hlad po kojení

Jednou z nejběžnějších a zároveň nejvíce matoucích otázek, se kterou se potýkají novopečené maminky, je „Proč má miminko po kojení stále hlad a dožaduje se neustálého kojení?“. Ve skutečnosti je to však naprosto přirozené a ve většině případů se není čeho obávat. Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny hladu miminka.

Malý žaludek novorozence

Nepravděpodobnější příčinou, proč se vám zdá, že chce novorozenec pořád kojit, je jeho malý žaludek. Děti se rodí s žaludkem o velikosti lískového oříšku, takže se velmi rychle vyprazdňují.

V prvních dnech po narození je mateřské mléko tvořeno kolostrem, což je na kalorie slabá, avšak na protilátky a živiny bohatá tekutina. Později se kolostrum mění na mateřské mléko, které je již vydatnější. Aby k této přeměně došlo, je žádoucí časté kojení. Je to tak vlastně přírodou zařízeno záměrně.

Růst a vývoj

Miminka během prvních šesti měsíců procházejí rychlým růstem a celkovým vývojem, proto potřebují dostatečný přísun energie a živin. Potřeba častého kojení nemusí nutně znamenat, že máte slabé mléko, jak se traduje. Nic takového jako slabé mléko neexistuje.

Komfort a bezpečí

Neméně častým důvodem zvýšené potřeby kojení miminka je získání pocitu bezpečí. Blízký kontakt s maminkou je velmi důležitý, protože během kojení dochází k uvolňování hormonů, které miminku poskytují pocit pohody a blízkosti.

Kojení tedy není pro děťátko jen způsobem dodání potřebných kalorií a živin, ale také prostředek k uklidnění, relaxaci a prohlubování vztahu s maminkou.

Co když miminko, především novorozenec, stále vyžaduje kojení?

  • Spojte se s laktační poradkyní – pokud si nejste stále v kojení jisté, je pro vás bolestivé nebo miminko je při něm nespokojené, vyhledejte odbornici. Pomůže vám nejen s technikou, ale zodpoví vám veškeré dotazy a vyvrátí nejistoty.
  • Umožněte miminku kojení, kdykoli si přeje. Pomůžete mu uspokojit nejen fyziologické potřeby, ale i pocit bezpečí.
  • Sledujte plenky – plenky jsou dobrým ukazatelem toho, zda je vaše děťátko dostatečně vyživováno. Během prvních týdnů by mělo mít minimálně šest mokrých plenek denně. Samozřejmě počítáme i se stolicí, která může být 3krát, ale i jen jednou denně.
  • Konzultujte se svým pediatrem – pokud máte i přes všechny rady obavy, že vaše miminko nemá dostatek výživy, nepřibývá na váze a celkově neprospívá, rozhodně se nebojte ozvat a poradit se. Váš pediatr může mimo pravidelné kontroly, které jsou v prvních týdnech miminka časté, udělat vyšetření navíc a zvážit další kroky.

Co jsme tedy zjistily?

Miminko, které vyžaduje kojení v krátkých intervalech, nemusí být hladové. Kojení je rituál, který patří jen vám a vašemu děťátku. Mělo by být příjemné pro vás oba, miminku dodat pocit bezpečí a být pro vás chvilkou klidu.

Poskytněte svému děťátku podporu, lásku a utvořte si pevné pouto. Kojení je k tomu všemu skvělým prostředkem, i to časté.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross