Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Melatonin pro děti: ano nebo ne?

melatonin po děti

V posledních letech roste trend umělého podávání melatoninu, a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí, které mají problémy se spánkem. Otázka bezpečnosti a vhodnosti užívání melatoninu u dětí je ale prozatím stále předmětem odborných debat. Pojďme se společně podívat na to, co ohledně melatoninu a jeho použití u dětí víme.

Co je melatonin?

Melatonin je hormon, který hraje klíčovou roli v regulaci spánkového cyklu. Jeho nejvyšší produkce je večer, což má za následek pocit ospalosti a přirozené usínání.

Bezpečnost a účinnost melatoninu

Většina studií naznačuje, že krátkodobé užívání melatoninu u dětí je obecně bezpečné. Existují však obavy ohledně dlouhodobého podávání, které by jeho vliv na vývoj dětského organismu vyhodnotily. Tyto obavy, které plynou z nedostatku dlouhodobých studií, se týkají především vlivu na přirozený spánkový cyklus.

Dávkování a způsob podání melatoninu

Dávkování melatoninu by mělo být přizpůsobeno individuálně, vždy na základě doporučení a pod dohledem lékaře. Nejčastější formou podání melatoninu jsou tablety nebo kapky.

Je melatonin vhodný pro děti?

Zejména u dětí byste vždy měli pečlivě zvážit všechny faktory a zohlednit názor odborníka, tedy vašeho pediatra. Dětský lékař by měl znát stav vašeho dítěte natolik, aby určil vhodnost veškerých medikamentů.

Kdy může být melatonin pro děti prospěšný?

Melatonin se často doporučuje dětem s určitými poruchami spánku, které mohou souviset s poruchami autistického spektra nebo ADHD. Může pomoci regulovat spánkový cyklus, a usnadnit tak usínání.

Jaké hrozí nežádoucí účinky melatoninu?

Přestože je melatonin považován za relativně bezpečný, existují možné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, ranní ospalost nebo změny nálady.

Alternativy melatoninu pro děti

  • Spánková hygiena: Před tím, než přistoupíte k podávání melatoninu nebo jiných doplňků, zkuste se zaměřit na zlepšení spánkové hygieny a celkového denního režimu. Spánková hygiena zahrnuje především pravidelnou rutinu, omezení modrého světla před spaním a celkově klidné prostředí ke spánku.
  • Poradenství: V některých případech může být vhodné vyhledání pomoci, například v podobě spánkové poradkyně. Pozor však na tzv. spánkový trénink, ten nedoporučujeme.

Závěrem

Melatonin může být užitečným pomocníkem pro léčbu některých spánkových poruch u dětí. Je však důležité, aby jeho užívání probíhalo pod lékařským dohledem. Rozhodně s ním neexperimentujte a zbytečně nevystavujte dítě možným komplikacím. Zvažte nejprve jiné metody a věnujte pozornost spánkové hygieně. Před zahájením jakékoli léčby konzultujte postup s pediatrem nebo vyhledejte specialistu na dětský spánek.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross