Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak uchovávat, zmrazovat a rozmrazovat mateřské mléko

Jak správně uchovávat mateřské mléko

Zajímá vás, jak uchovat mateřské mléko? Zmrazení a správné rozmrazení je jednoduchým způsobem, jak v něm uchovat všechny potřebné živiny pro vaše miminko. Maminky si tak mohou bez obav odskočit, zatímco jejich miminka budou nadále plně kojena. Ať už se chystáte do práce, odpočívat nebo se věnovat oblíbenému koníčku, miminku tímto způsobem můžete zajistit vše, co potřebuje.

Představíme vám několik užitečných tipů a postupů, jak bezpečně uchovávat, zamrazovat a rozmrazovat mateřské mléko tak, aby si uchovalo svou kvalitu.

Krátkodobé uchování mateřského mléka

V první řadě je důležité vědět, jak správně odstříkávat mateřské mléko. Ověřeným způsobem je odsávačka, ruční nebo elektrická. V dnešní době je dostupné vše. Pokud už kojíte déle, určitě jste zjistily, jak dlouho a jakým způsobem odsávat mléko.

Jednotlivé kroky, které si ohlídat pro správné uchování mléka:

  1. Čerstvost: Čerstvě odstříkané mateřské mléko můžete ponechat při pokojové teplotě (do 25°C) až po dobu 4 hodin. Pokud víte, že mléko nebudete ihned používat, je lepší uložit ho do lednice nebo mrazáku co nejdříve.
  2. Hygiena: Používejte vždy čisté, sterilní nádoby nebo speciální sáčky, které jsou běžně dostupné a jsou přímo určeny pro uchování mateřského mléka. Před každou manipulací si také nezapomeňte umýt ruce.
  3. Lednice: V lednici, kde je obvyklá teplota 4°C nebo méně, můžete mateřské mléko ponechat až 4 dny. Mléko uchovávejte v zadní části lednice, kde je teplota nejstabilnější.

Zmrazení mateřského mléka

  1. Označení data: Vždy si dobře označte nádobu nebo sáček datem odstříkání. Pomůže vám to udržet si neustále přehled o tom, jak dlouho máte mléko v mrazáku, a tím zajistit, že čerpáte zásoby ve správném pořadí.
  2. Množství: Do jednotlivých nádob ukládejte raději menší množství mléka (například 60-120 ml). Usnadní vám to rozmrazení pouze potřebného množství a pomůže předejít plýtvání. Myslete také na to, že mléko při zmrazení nabývá na objemu, nechte si proto v nádobách místo navíc.
  3. Teplota: Mléko uložte do hloubky mrazáku, kde je teplota stabilnější, ideálně -18°C nebo nižší. V této teplotě můžete mléko bezpečně uchovávat až po dobu 6 měsíců, optimální je však mléko spotřebovat do 3 měsíců.

Rozmrazování mateřského mléka

Jak správně ohřát mateřské mléko?

  1. Plánujte: Nezapomeňte mléko z mrazáku vyndat a přesunout do lednice s dostatečným předstihem. V závislosti na množství mléka může trvat 12-24 hodin, než bude použitelné. Jedná se o velmi pozvolný způsob, jak ohřát odstříkané mléko.
  2. Vodní lázeň: Pro rychlejší rozmrazování můžete použít vodní lázeň. Jak? Jednoduše umístěte uzavřenou nádobu nebo sáček do misky s teplou (ne však horkou) vodou a postupně zahřívejte. Pečlivě hlídejte teplotu, aby nedošlo ke znehodnocení mléka přílišným zahřátím.
  3. Jednou rozmrazené mléko by se mělo spotřebovat do 24 hodin. Rozhodně ho znovu nezamrazujte. Mléko vždy zkontrolujte před podáním miminku, zda nemá neobvyklý zápach nebo vzhled.

S těmito tipy a postupy můžete zajistit, aby vaše miminko dostalo to nejlepší i v době, kdy ho přímo nekojíte. Vy se tak můžete věnovat tomu, čemu potřebujete, i bez výčitek. Nelekněte se, když miminko zpočátku bude odmítat mléko jinak než z prsu. Možná to bude chtít i trochu cviku.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Jak zvýšit nebo zastavit laktaci

Zobrazit více

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross