Využijte 16% slevový kód: 16mimi na ebooky a audioknihy

Jak dítě připravit na příchod sourozence?

Příchod sourozence

Na změny spojené s příchodem sourozence na svět je potřeba starší dítě důkladně připravit, aby tento velký okamžik mohlo prožít co nejsnadněji a nejpříjemněji. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy, jak na to.

Sourozenecké vazby mohou být silné

Sourozenecká láska a přátelství mohou být jednou z nejcennějších a trvalých vazeb, které člověk v životě má. Tato vazba bývá jedním z důvodů k tomu, abychom měli dětí více.

Nicméně příchod sourozence může být pro starší dítě velmi zásadní a může vyvolat smíšené nebo dokonce až nepříjemné pocity. Proto je důležité se na tento okamžik dobře připravit.

Proč je tak důležité připravit dítě na sourozence?

Odpověď je snadná, dosud bylo prvorozené dítě číslo jedna. Veškerá pozornost byla věnována jemu, chod rodiny se přizpůsoboval jemu, veškerá pozornost byla směřována na něj, stejně tak energie i čas rodičů a návštěv.

A to se s příchodem miminka přirozeně mění. Samozřejmě ne proto, že bychom první dítě přestali mít rádi. Zkrátka je potřeba energii i čas mezi děti rozdělit. A v tom celém kolotoči nesmíme zapomínat ještě na sebe, na maminku a na tatínka.

Tip: Čekáte druhé miminko a děsí vás představa, jak zvládnete skloubit spánek obou dětí? Všechny informace, které vám mohou pomoci, najdete v našem e-booku o spánku sourozenců.

Velkou roli hraje věk staršího dítěte

Batolata a mladší děti bohužel příliš nerozumí vysvětlení toho, co se bude dít v následujících měsících po příchodu nového miminka.

Zatím tedy nechápou svou novou pozici staršího sourozence a vy nemáte moc možností, jak mu to vysvětlit. Je samozřejmé, že čím starší dítě je, tím lépe se s ním dá vše komunikovat a na změny ho připravit.

Děti okolo 3 let dovedou vyslechnout a hezky pochopit vaše sdělení a přípravu na to, co se bude po příchodu mladšího sourozence odehrávat.

Jak připravit dítě na sourozence?

Pozitivní komunikace

Jak jsme již zmínili, slovně komunikovat se tyto novinky dají starším dětem. Těm opravdu malým můžete pomoci ukázkou svého chování k miminku a naladěním.

Určitě už víte, že se děťátko učí od nás, pozoruje a chování opakuje. Pokud tedy budete před starším dítětem demonstrovat pozitivní přístup a chování k miminku, jistě vás bude chtít napodobit.

Je také potřeba dát si pozor na možnou frustraci a její projevy, které jsou naprosto normální. Příchod druhého miminka není náročný jen pro první dítě, ale i pro rodiče. Další spánková deprivace, zoufalství z nekonečného pláče a dalších těžkostí, které k rodičovství patří.

Maminko, proč ti roste bříško?

Buďte upřímní, vysvětlete vhodnou formou, co se ve vašem bříšku děje. Zavzpomínejte na toto období, když jste ho prožívali s prvorozeným dítětem. Dejte mu najevo, jak moc jste se na něj těšili. Ukažte mu fotky, jak vypadalo vaše bříško, jak vypadalo jako miminko. Uvidíte, jak bude reagovat. 😊

Zapojte dítě do příprav

S příchodem miminka jsou spojené nákupy, změna rozložení nábytku nebo dokonce stěhování do vlastního pokojíčku. Toto rozhodně doporučujeme provést ještě před narozením druhého miminka. Proč?

Protože nechceme, aby starší sourozenec měl příchod bratříčka nebo sestřičky spojený s jeho stěhováním – přehozením na vedlejší kolej.

Dítko vám může pomoci s výběrem oblečení, hraček nebo dekorací do pokojíčku. Dáte mu tak pocit, že je součástí toho všeho.

Nezapomínejte dávat najevo vaši lásku

Nezapomínejte mu stále dávat najevo, že jeho názor a pocit je pro vás důležitý. Přeci to od teď není jen starší sourozenec, ale stále vaše milované děťátko, na kterém záleží.

Zkuste obrázky a knihy

K prohlížení společných fotek můžete přidat knížky, které jsou určeny přímo k tomuto účelu. Jsou sestaveny tak, aby dětem blízkou formou ukázaly, že příchod sourozence je krásná událost. K dispozici jsou také knížky, kde je zakomponováno těhotenství. Využijte všechny dostupné zdroje.

Malý tip: zkuste koupit knížky z druhé ruky a upravit si je na míru. Můžete vystřihnout pár obrázků, kam nalepíte vlastní obličeje a knížka rázem bude osobnější, přímo o vaší rodině! 😊

Vyprávějte

Vyprávějte svému dítěti o tom, co vše bude moci se sourozencem zažít. Představivost našich nejmenších je velká, ale zkuste jim pomoci si představit, že mít takového malého parťáka, má samé výhody: nejlepší kamarád, posílač aut, stavěč kostek nebo třeba paní pokladní.

Vysvětlete, že sice ze začátku se toho s miminkem moc dělat nedá, neumí mluvit, chodit, umí jen plakat. Ale to vše se brzy změní a on se vše s vaší pomocí naučí. Jako starší sourozenec bude mladšímu vzorem a určitě se na něj bude mladší s důvěrou obracet.

Nezapomínejte na čas jen pro vás dva

S příchodem miminka velice často přijde pocit žárlivosti, což může být pro dítě náročné, protože si s novými pocity neví rady. Je to přirozené. Nezapomínejte tedy nejen na zavedenou rutinu, která je velice důležitá, ale vytvořte si i novou – v podobě společně stráveného času.

Vyhraďte si každý den speciální čas jen pro něj, kdy si budete užívat vzájemnou přítomnost a dáte mu svou plnou pozornost. Také nezapomínejte na fyzický kontakt. Pohlazení, objetí, hra, to vše je pro dítě velice důležité.

Dejte dítěti prostor pro vyjádření emocí, naslouchejte mu. Emoce přijměte a dejte najevo, že jeho případné obavy chápete.

Jak se připravit na první setkání se sourozencem

Většinou proběhne v porodnici. Je dobré, aby maminčina náruč byla volná pro starší děťátko, protože jste byli odloučeni po dobu porodu a určitě se na svou maminku těší. Snížíte tak napětí a žárlivost.

Můžete dítěti připravit dárek od miminka a obráceně, to jistě první kontakt zpříjemní. Třeba takové parádní auto nebo nová panenka udělá divy. 😊

Následuje představení velkého bráchy – vyjmenujte nějaké hezké vlastnosti, kterými děťátko potěšíte a dáte najevo, že jste na něj náležitě hrdí.

Instrukce pro návštěvy

První návštěvy mohou být pro prvorozené dítě náročné. Proč? Protože veškerá pozornost se přesune z něj na miminko. Zkuste prarodičům a dalším rodinným příslušníkům i kamarádům napsat, jak byste chtěli, aby první návštěva proběhla.

První pozornost patří staršímu sourozenci

Poproste je, aby svou pozornost nejprve věnovali staršímu sourozenci. Pozdravili ho, zeptali se, jak se má, co je nového, případně předali malý dárek, který si bude moci rozbalit a pohrát si. Budete potom mít přirozeně čas na to kochat se nově narozeným miminkem.

Děti jsou velmi vnímavé

Děti všechny tyto maličkosti velice vnímají a může pro něj být bolestivé, když jeho oblíbená babička nebo teta kolem něj jen projde a bude věnovat pozornost jenom tomu novému vetřelci.

Malý tip: Věty typu „Jak se ti líbí ségra? To už si teď velký kluk a musíš mamince pomáhat.“ mohou vyvolat nepříjemné pocity a odpovědi na ně také mohou být rozpačité, zkuste si na to dát pozor. 😊

Závěrem

Na závěr už bychom snad jen připomněli, že je důležitý také fyzický kontakt obou dětí společně. Neměli byste miminko izolovat, ale nechat staršího sourozence si ho také pochovat a pomazlit se s ním. Samozřejmě za vaší asistence.

Nechte velkého bráchu miminko hladit, pomoci s přebalováním – pozor ale, aby se z toho nestala povinnost. Vše musí být přirozené a chtěné.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Problémy se spánkem: Jak na nespavost u dětí?

Zobrazit více

Vše o nočním kojení

Zobrazit více

Pláč při kojení: Jak na něj?

Zobrazit více
1 2 3 17

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross